Bowen terapie a reiki

Gabriela Kolmanová pomáhá lidem a jejich zvířecím kamarádům na cestě ke zdraví. Praktikuje bowen terapii, kterou doplňuje dalšími technikami, přírodními prostředky a reiki energií.

  • Gabrielo, pro jaké koně je vhodná bowenova technika? Jsou Vaši pacienti převážně koně po úrazech, nemocech, nebo mohu nechat svého koně ošetřit preventivně?

Bowen terapie může velmi účinně doplnit léčbu po úrazu nebo při nemoci, ale je často využívána a také doporučována i preventivně. Především jako typ masáže, kdy pomáhá uvolnit svalstvo a to na celém těle koně. Tím, že kůň podstupuje určitou zátěž ve formě jakéhokoliv tréninku, jsou jeho svaly stejně tak namáhány jako svaly sportovce. bowen 1Proto je určitě prospěšné např. bowen masáží uvolnit takto zatěžované svaly a zlepšit tím i regeneraci a další výkonnost svého koně. Asi nejvíce tento způsob ocení sportovní koně, ale efektivní je pro každého. Přičemž bowen terapie není jen o uvolnění svalů, ale současně působí i na činnost vnitřních orgánů a zlepšuje psychický stav koně.

 

 

  • Jak probíhá Vaše diagnostika zvířete? Vnímáte koně jako celek a hledáte příčinu jeho obtíží?

Mám svůj způsob tzv. “diagnostiky“, který mám osvědčený již několik let. Jak u lidí, tak u zvířat. Více informací o aktuálním stavu získávám mimo jiné pomocí automatické kresby. bowen 2Je to přesně tak, jak uvádíte. Vždy vycházím z celkového stavu, neřeším jen konkrétní problém nebo symptom, protože příčina může být někde jinde. Na základě svého zjištění následně doporučuji i možnost alternativní léčby. Většinou se jedná o bylinné tinktury nebo sušené byliny. Pokud koník užívá co bylo doporučeno, většinou dojde ke zlepšení a někdy úplném vyřešení zdravotního problému.

  • Velmi často se u koní setkávám s chronickým kašlem, astmatem, alergií… Může bowen pomoci i zde?

Bowen masáž je jakýmsi podpůrným prostředkem při řešení nebo léčbě zmíněných potíží. Popravdě v těchto případech pak raději provádím právě svou diagnostiku. Někdy kašel může být srdečně-plicní onemocnění, kde se dá také podpořit léčba vhodným druhem fytoterapie. Co se alergie týče, zde jsou různé příčiny, ať už nerovnováhy činnosti vnitřních orgánů nebo potřeba jejich léčby a vyčištění. Pokud se najde a řeší ten správný důvod, pak může skutečně dojít ke zmírnění nebo i vymizení alergických reakcí. Ale vždy je potřeba brát v úvahu vše kolem koně, od ustájení až po krmení.

  • Jak probíhá bowenova terapie u koní?

Obecně koně reagují na bowenovu masáž pozitivně. Při masáži kůň stojí, já provádím ošetření. Majitel může být přítomen a jen se dívat, případně si držet koníka, ale ten většinou dobře spolupracuje a velmi rychle zjistí, že je mu to příjemné. Je pak patrné, že si masáž užívá.

  • Kůň velmi citlivě reaguje na duševní stav svého majitele (jezdce). Stane se někdy, že doporučíte léčbu pouze člověku a tím se vlastně vyléčí i jeho kůň?

Zatím jsem takto nepostupovala, ani netuším, co by na to řekli majitelé 🙂 . Ale mé služby využívají i někteří jezdci, ať už formou terapií pohybového aparátu nebo řešení zdravotních potíží. Každý jistě ví, že je souvislost mezi jezdcem a koněm určitě po fyzické stránce. Tzn. pokud je srovnaný jezdec, může dobře vést i svého koně. Proto doporučuji, pokud se srovná kůň, měl by se srovnat i jezdec. Ale je to jen mé doporučení. Pracuji často na koni samotném.

  • Jak působí reiki na koně a v jakých případech ji používáte?

Koně přijímají reiki bez jakýchkoliv předsudků. Někdy mám pocit, že lépe než lidé. Nepřemýšlí o tom, zda jim to pomůže, jestli to funguje atd. Takže si nevytváří dopředu žádné bloky a přijímají energii spontánně. Nejraději aplikuji po bowen terapii, kdy se zprůchodní energetické dráhy v těle a tím reiki v těle lépe proudí, je lépe a více přijímána. Celkově pak dochází k lepšímu efektu masáže. Nebo pomocí reiki posiluji určitý orgán v těle, může se tak např. posílit a zlepšit činnost ledvin. Vždy to má určitý pozitivní účinek.

 

Děkujeme za zajímavosti z Vaší práce a přejeme mnoho dalších spokojených koní a majitelů  🙂 .

 

Autor: Gabriela Kolmanová

Foto: Gabriela Kolmanová

http://www.gabrielystranky.cz/