Bylinky pro koně II – trávicí problémy a koliky

Řešení trávicích problémů a kolik pomocí bylinek

Problémy s trávicím traktem se mohou objevit kdykoliv během roku. Může se jednat o akutní stavy trávicího ústrojí, trávicí problémy provázené silnými kolikovými křečemi, nadýmáním, především při změnách krmiva nebo při přechodu na pastvu, průjmy, nechutenství. Při veškerých i stresových situacích, které mají nepříznivý vlliv na trávení a žaludek. Primárně je třeba kontrolovat krmný a stájový management. Při výskytu problému ihned koně vyšetřit. Nezapomenout na kontrolu pitného režimu a možného začervení. Pomocí bylinek se dají vyřešit jak akutní, tak dlouhotrvající stavy.

V žádném případě bylinky nezaměňujte za veterinární léčbu při vážnějších potížích všeho druhu.

Výčet základních bylinek vhodných k použití na trávicí problémy:

Kmín kořenný

(Carum carvi)  Obsahuje silice s karvonem a limonem, mastné kyseliny, bílkoviny, třísloviny.

VYUŽITÍ PRO KONĚ – hlavní využití kmínu je na trávicí ústrojí.  Především nadýmání, koliky, veškeré i stresové situace, které mají nepříznivý vliv na trávení a žaludek.  Je vhodný při přechodu na jaře na pastvu. Při změně krmiva.  Podoruje tvorbu mléka (spolu s fenyklem)  Vhodné mít ve stáji vždy po ruce.  Výborná kombinace s fenyklem a anýzem.

PODÁVÁNÍ KMÍNU – pro lepší účinek je vhodné použít drcený kmín nebo uvařit čaj a nalít do krmení.  Přidávat do krmení 30-50g při problémech.

Fenykl zahradní

(Foeniculum vulgare)  Obsahuje silice, některé minerální soli, vitamín A,B,C.

VYUŽITÍ U KONÍ

 • podobné účinky jako u Anýzu
 • pomáhá tišit křeče, podává se při zažívacích problémech
 • povzbuzuje chuť
 • podporuje trávení
 • působí výborně na všechna onemocnění dýchacích cest, kašel, bronchitida
 • podporuje tvorbu mléka  • pomáhá léčit rány a abscesy
 • obdobně jako světlík má pozitivní vliv při podpoře onemocnění očí (záněty spojivek)
 • vhodná kombinace s dalšímy bylinami (anýz,kmín)

PODÁVÁNÍ FENYKLU – nejvhodnější je podávání čaje přímo do krmení  čaj se podává i při inhalaci nebo při vymývání ran.

Mateřídouška obecná

(Thymus vulgaris)  Obsahové látky: silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, minerální látky a organické kyseliny. Silice se skládá z dýmenu, tymolu, linaloolu, terpineolu, karvakrolu, borneolu, citranu, geraniolu a geranylacetátu.

MATEDO~1

Mateřídouška obecná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VYUŽITÍ U KONÍ

 • antiseptické účinky
 •  použití při všech trávicích problémech, kolikách, průjmech, pomáhá odstraňovat nadýmání, nechutenství
 • hojně se využívá při kašli, zánětech dýchacího ústrojí, při katarech dýchacích cest
 • je možné podávat jako přídavek k běžnému odčervení
 • má dobrý vliv na hojení ran a zánětů při nervové vyčerpanosti, uklidňující účinky pro klisny těsně po porodu, podporuje vypuzení plodového lůžka

PODÁVÁNÍ MATEŘÍDOUŠKY –  do krmení přidávat jednu hrst natě, krmení je možné zalívat čajem, podněcuje chuť. Nepodávat ve velkém množství a nedávatbřezím klisnám!!!

Máta peprná

(Mentha piperita)  Obsahuje Flavonoidy, třísloviny, kyselina tříslová, kimonem, éterický olej, Fenol, bornylacetát, diosmin,silice  velmi aromatická rostlina.

VYUŽITÍ PRO KONĚ  – u koní má veký vliv při kolikách, nadýmání, uklidňuje žaludek. Podávání je vhodné při každé změně krmiva (jaro, podzim).  Užívá se při kašli, bronchitidě a chřipce. Vhodné inhalovat.  Má i osvěžující a protizánětlivé účinky, stimulační, působí desinfekčně. K ošetření kůže, letní vyrážky, dermatomykózy.

PODÁVÁNÍ MÁTY – dlouhodobě se přidává do krmení30-50g sušené máty nebo se krmení přelije čajem.  Pro inhalaci se máta spaří horkou vodou, nalije do větší nádoby. Přistaví se ke koňské hubě a nosu, případně se koni přikryje nos ručníkem. Nechá se inhalovat dokud vystupuje pára.

Heřmánek lékařský

HEMNEK~1

Heřmánek lékařský

(Matricaria chamomilla) Obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky.

VYUŽITÍ U KONÍ – přirozený léčivý prostředek  Heřmánek má výrazné protizánětlivé a dezinfekční účinky,  je mírně uklidňující pro nervózní koně.  Při kolikách a trávicích potížích pomáhá uvolňovat křeče, působí proti nadýmání. Při zánětech dutiny ústní, k výplachy huby, k podpoře léčení nemocí kůže, ošetření poranění  podporuje pocení.  Nemá vedlejší účinky.

PODÁVÁNÍ HEŘMÁNKU – do krmení přidávat čaj nebo sušené květy cca 30g, jedna hrst květů.  Pro ošetření huby použít vlažný čaj nebo nálev.

 

Bylinná směs Trávení

Směs obsahuje 100%bylinné složky bez přidaných látek. Směs je vhodné podávat při všech trávicích problémech, kolikách, průjmech, křečích, nadýmání, nechutenství. Při veškerých i stresových situacích, které mají nepříznivý vllv na trávení a žaludek. Je vhodná při přechodu na jaře na pastvu nebo při změnách krmiva na jaře a na podzim. Má protizánětlivé účinky  Složení: mateřídouška obecná, kmín kořenný, máta peprná, heřmánek lékařský  Podávání směsi: pro dospělé koně 50g na den, hříbata a pony poloviční dávka, zalít vroucí vodou a vychladlé přidat do krmení nebo suché přimíchat do krmení, podávat 2-5týdnů při problémech.

 

Bylinná směs Kolika akut

Směs obsahuje 100%bylinné složky bez přidaných látek. Směs je díky svému složení vhodná pro koně trpící akutními stavy trávicího ústrojí, při trávicích problémech provázených silnými kolikovými křečemi, nadýmáním, především při změnách krmiva nebo při přechodu na pastvu.  Složení: fenykl zahradní, anýz vonný, kmín kořenný.  Podávání směsi: pro dospělé koně 50g na den, hříbata a pony poloviční dávka, zalít vroucí vodou a vychladlé přidat do krmení, nebo suché přimíchat do krmení, podávat2-4týdny při problémech.

 

Autor: MgA. Nina Černíková

http://www.bylinkyprokone.cz/