Bylinky pro koně III – ošetření poranění kůže, zastavení krvácení

Pro ošetření a hojení různých vnějších poranění můžeme používat vlažný nálev, nebo čaj z bylinek. Na jeho přípravu potřebujeme zhruba 30-50g sušených bylin, které se zalijí vodou teplou cca 90°C a nechají se 10-15 minut vyluhovat.

Heřmánek lékařský

(Matricaria chamomilla). Obsahuje modré silice (asi 1,5%, u pěstovaných forem až 3%) s hlavní složkou chamazulenem a dále bisabolol, farnesen, hořčiny, flavonové glykosidy, kumarinové látky, cholin, sliz, apigenin, který má protikřečové účinky, a další účinné látky.heřmánek

Vlažný čaj nebo nálev je vhodný pro ošetření zánětu v dutině ústní, k výplachu huby, dále k podpoře nemocí kůže a k ošetření poranění. Nemá vedlejší účinky.

 

 

 

 

 

 

Měsíček lékařský

(Calendula officinalis) Obsahuje silice, flavonoidy, karotinoidy a saponiny.

Používá se na rány, oděrky, popáleniny, vřídky, letní vyrážku , dále se využívá se při zánětech v oku a v hubě, na podlomy a hnilobu v kopytech. Na ošetření kůže a ran je nejlepší použít mast, čaj nebo odvar se používá pro vymývání očí a huby a pro ošetření kopyt. Nemá vedlejší účinky.

Řebříček obecný

(Achillea millefolium). Nejdůležitější obsahové látky: silice, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, hořčiny, třísloviny, fosfor, draslík a alkaloid.

řebříčekMá stahující účinky, stahuje a desinfikuje rány, pomáhá zastavovat krvácení. Na rány lze přidávat obklady z nálevu.

 

 

 

 

 

 

 

Mateřídouška obecná

(Thymus vulgaris). Obsahové látky: silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, minerální látky a organické kyseliny. Silice se skládá z dýmenu, tymolu, linaloolu, terpineolu, karvakrolu, borneolu, citranu, geraniolu a geranylacetátu.

Má antiseptické účinky a výborný vliv na hojení ran a zánětů.
Třezalka tečkovaná

(Hypericum perforatum). Účinné látky: obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C. působí antibioticky, sedativně.

Podporuje hojení ran,  vhodný je nálev. Pozor! třezalka tečkovaná má jednu nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční záření(hypericin). Takže během jejího podávání buďte opatrní u koní citlivých na světlo, kteří jsou celý den ve výběhu. Mohlo by vyvolat podráždění kůže nebo úžeh.

Lapacho kůra

(Cortex Tabebuiae). Obsahuje naftochinony (lapachol) a antrachinony, flavonoidy, katechiny, saponiny, vitaminy B, C, provitamin A, minerální látky vápník, draslík, fosfor a hořčík a stopové prvky křemík, cín a mangan.

Má imunostimulační, protizánětlivé, antioxidační, bolest tišící a především protirakovinné účinky. Pro vnější ošetření pokožky, poranění kůže, při letní vyrážce podáváme odvar.

Jitrocel kopinatý

(Plantago lanceolata). Obsahuje glykosid aukubin, slizy, fytoncidy, vitamin C, kyselinu křemičitou, třísloviny, hořčiny, minerální látky s vysokým podílem zinku a draslíku a další.

Oprané a rozdrcené listy přikládají na rány, které se pak výborně hojí. jitrocelMimochodem víte, jak vznikl název jitrocel? Původně to byl ranocel = celí rány…až se mezi lidmi význam přeměnil z rano (ta rána) na jitro (to ráno)…  🙂  .

 

 

 

Obkladová směs

směs obsahuje 100% bylinné složky bez přidaných látek. Směs bylin vhodná především pro vnější aplikaci formou obkladu na postižené místo.
Obklady jsou doporučeny používat na bolavá místa, natažené svaly, šlachy, otoky končetin, pohmožděniny, jizvy, odřeniny, spáleniny, řezné a tržné rány, kožní defekty, zanícené rány. Vhodné i pro koně trpící artrózou a s problémy pohybového aparátu. Desinfikuje rány, podporuje hojení, působí protizánětlivě, pomáhá tlumit krvácení. Vhodné pro všechny kategorie koní. Při svalových a pohybových problémech doporučuji kombinovat se směsí Artróza ( naleznete na webových stránkách), která se přidává do krmení.

Složení: Kostival lékařský, Řebříček obecný, Řepík lékařský, Česnek medvědí, Měsíček lékařský, Maliník obecný, Dubová kůra

Dávkování: Pro obklad vytvoříme nálev: 2hrsti směsi se přelijí vroucí vodou a nechají se určitou dobu (5 až 15 minut) za případného občasného promíchání louhovat. Nálev necedíme, ale vytvoříme promícháním kašovitý základ pro obklad. Takto vytvořený nálev přiložíme na gáze na postižené místo a dle možností převážeme, zabandážujeme či jinak upevníme. Zbytek nálevu můžeme vtírat do kůže kolem postiženého místa. Obklady podáváme dle potřeby a zdravotního stavu. Kůra by měla trvat 3 týdny.

 

Zdroj: http://www.bylinkyprokone.cz/