Bylinná léčba koní

devětsil

devětsil

Zdálo by se, že napsat něco o bylinné léčbě koní je jednoduché a že stačí vzít herbář a vyhledat symptomy a už jen psát. Ono to tak ale není. Za toto podvědomí mohou lékaři, kteří vystudovali školskou medicínu a obvykle na dotaz, jestli si můžete k lékům přidat byliny, vám řeknou, že tím nic nezkazíte a že bylinky nemohou uškodit. Jenže ono to není pravda. Oni zapomínají, že léky, které předepisují, se původně většinou vyráběly právě z bylin, i když dnes mají mnohdy pouze syntetický původ. Proto kombinace bylin a syntetických léků může mít i velmi vážné následky.

Určitě jste slyšeli výraz celostní nebo holistická medicína. Ta je založena na ovlivnění celého organizmu, na hledání příčiny nemoci a na následné léčbě. Do této kategorie patří jak bylinná léčba, tak homeopatie nebo tradiční čínská medicína či jiný léčebný systém našich předků s dávnou minulostí, ověřený mnohdy staletími či tisíciletími, díky němuž lidstvo přežilo. Tyto léčebné systémy chápou tělo jako jeden celek a také ho jako takové léčí. Klasická školská medicína organizmus naopak dělí na různé malé okrsky a léčbu zakládá obvykle na potlačení projevů onemocnění, nebo na náhradě chybějící funkce jednoho orgánu. Toto sice nejde paušalizovat, ale většinou to tak je. Máte angínu, dostanete antibiotika. Máte alergii, alergická reakce se potlačí kortikosteroidy. Toto je právě to, čemu se říká symptomatická léčba. Je to jednouché a rychlé, ale nevyřešilo to důvod původního onemocnění. Toto je právě slabina medicínské léčby, která často vyřeší problém rychle ale jen krátkodobě a onemocnění po čase recidivuje.

Denně dostávám dotazy typu, „Co mi doporučíte pro dušného koně?“ nebo „Máte nějaké byliny na prevenci měsíční slepoty?“, byliny na házení hlavou, byliny proti otokům nohou, proti kulhání atd. Takže ve veřejnosti panuje přesvědčení, že byliny, podobně jako řada klasických léků, odstraňuje projevy onemocnění a po jejich potlačení je kůň vyléčen. Bylinami takto ale dobrý terapeut bylinář neléčí a takto nepostupuje. Toto podvědomí navíc upevňují komerční pokusy některých dodavatelů, kteří vám nabídnou pikslu bylinné drtě na kašel, pikslu a vitalitu, pikslu na prevenci v podzimním období a tak podobně. Toto je ale špatně.

Jakákoli léčba, medicínská či celostní musí mít podklad v dobré diagnostice.

Tedy ordinovat nebo radit po telefonu nebo internetu, může jen neodpovědný člověk.

kostival

kostival

Ukažme si na případu dýchacích potíží, jak je obtížné navrhnout odpovídající léčbu. Nedávno jsem byl požádán o konzultaci u koně, který má dýchací potíže už od ledna. Veterinářka mu původně dala antibiotika, když nezabrala, dostal kortikosteroidy. Stav se moc nezměnil. Další veterinář koni dal, podle vyjádření majitelky silná antibiotika, která nejprve potíže zmírnila, ale před cca třemi týdny se stav opět výrazně zhoršil a kůň začal výrazně sípat. Krevní testy nevykazují prý žádné abnormality a na plicích není poslechový nález. Myslím, že medicínsky byla léčba vedena korektně a tedy vlastně nebylo co léčit. Při mé návštěvě bylo sípání koně slyšet až na dvůr. Poslechový nález na plicích je opravdu negativní. Z popisu majitelů se ale ukázalo, že potíže se objevily zhruba v době, kdy začala kvést řepka. Tedy pravděpodobně původ potíží je alergický a v době kvetoucí řepky se k alergickým potížím ještě přidružil zánět. Při prohlídce koně jsem ale zjistil, že sípání vychází z průdušnice, kde bude jak zánět, zahlenění i otok sliznice dýchacích cest.

prvosenka jarní

prvosenka jarní

Případ uvádím proto, aby bylo jasné, že předepsání bylinek nebude nikterak jednoduché. Jde o kombinované onemocnění a je třeba zasáhnout v několika orgánových okruzích.

Z EAD vyšetření se ukázalo, že problém koně nejsou pouze dýchací cesty, ale i zažívací trakt, konkrétně tlusté střevo a dále je narušena řídicí funkce jater a ledvin. Kůň má díky tomu problémy se záněty sliznic dýchacích cest a zažívacího traktu a spouštěcím mechanizmem je alergie na plísně a pyly. Tímto směrem se bude muset směrovat odpovídající léčba. Protože je zasaženo více orgánových okruhů, tak řešení je složitější, než jen předepsání nějakých bylin na kašel.

Příklad ukazuje, že bylinná léčba není jen vaření nějakého čaje, za což je mnohdy považována. Někdy je dobré kombinovat bylinky s homeopatiky, a pokud se najde vstřícný veterinář, tak i s klasickou léčbou. Existují ale situace, že se různé přístupy vzájemně vylučují, nebo dokonce mohou mít současně aplikované negativní dopad. Tedy neplatí, „Klidně dejte bylinky, ty nemohou uškodit“. Také použití bylin jen podle potíží, může mít vážné důsledky a případně zanedbání důležitých klinických projevů.

 

 

 

Autor: Tom Sychra

http://www.tomsychra.com/

Centrum Druid

 

Foto: Tom Sychra