Jak se pracuje s koňmi a lidmi v neziskové organizaci Corazon

CORAZON – nezisková organizace – centrum pro setkávání lidí a zvířat

                     – okřídlený kůň se srdcem na správném místě

                     – znamená ve španělštině SRDCE

Jmenuji se Lenka Hnilicová a v roce 2007 jsem založila neziskovou organizaci CORAZON. Do podzimu 2009 jsme působili na pronajatých místech a koncem téhož roku jsme se přestěhovali na vlastní pozemek, který leží mezi obcemi Velký Týnec a Čechovice.

Velkou péči jsem věnovala životnímu prostoru našich koní. Po svých zkušenostech ze zahraničí vím,  že  nejlepší pro koně je chov v jim přirozených podmínkách. Kůň je stepní stádové zvíře, potřebuje tedy žít na pastvině se svými druhy.

Čím méně zasahujeme do jeho přirozenosti, tím se mu daří lépe. Přemíra péče mu škodí a naše měřítka pohodlí mu zkracují život a zhoršují zdraví. Koně u nás máme proto ve volném ustájení. To znamená, že nejsou zavřeni v boxech, ale volně se procházejí ve vstupní části areálu, nebo jsou na pastvině. Můžete tak s nimi být v přímém kontaktu.

Chováme je bez podkov a ošetřování kopyt provádíme podle metody z USA, kterou jsem se tam naučila a která vychází ze zkušenosti s divokými mustangy. Koně jsou celkově zdravější, nemají studené nohy ani problémy s kopyty nebo oběhem krve. Pro ježdění používáme bezkostrová sedla. Hodně také jezdíme bez sedla, jen s madly, dá se  tak vnímat pohyb koně, více se prohřejí a uvolní svaly, pánev i páteř. 

Nemáme žádné ambice jezdit na závody, soutěžit a soupeřit, zajímáme se o to, co nám koně mohou přinést a naučit nás pro život. Koně a kontakt s nimi bereme jako prostředek osobního rozvoje – fyzické, emoční, logické  i duchovní inteligence. A také si to s nimi chceme co nejvíce užít. Pohyb je život, pohyb je lék. Jízda na koni je jako život.  Ke zdravému životu všichni potřebujeme rytmus, který léčí a je zdrojem energie. K tomu  je potřeba mít klidné, vyrovnané, nebojácné  koně a také dobré, zkušené a odborné vedení. Naši vedoucí se stále vzdělávají, spolupracujeme se speciálními pedagogy, terapeuty a dalšími odborníky.

Mým cílem bylo stvořit netradiční, pohodové místo v přírodě určené pro setkávání lidí, koní a různých domácích zvířat. Místo otevřené všem bez rozdílu, kteří mají, či hledají cestu k přírodě. S pomocí spolupracovníků, rodiny a přátel se mi tento sen pomalu začal plnit.

Časem se ke mně přidávali noví spolupracovníci a tak jsem si mohla splnit další sen, pořádání netradičních kurzů, zážitkových seminářů a akcí z různých oborů a směrů, které jsou ve shodě s mojí prvotní myšlenkou – vše v souladu s přírodou, se zvířaty a hlavně s koňmi.

Již několik let organizujeme, s velkým úspěchem, příměstské tábory, pony kluby, baby pony kluby, kde učíme jízdě na koni, děti i dospělé, začátečníky i pokročilé. Cílem těchto kurzů není pouze naučit někoho jezdit na koni, ale vedeme jezdce k získání důvěry ke zvířatům i k sobě samému. Učíme se správnému držení těla a zlepšujeme fyzickou kondici. Komunikujeme se zvířaty a hlavně s koňmi na principu spolupráce, vnitřního přesvědčení, asertivity a cílevědomosti. Koně jsou zvířata, která neumí lhát, jsou autentická a okamžitě nám dávají zpětnou vazbu k našim vnitřním, někdy hluboce schovaným pocitům a stavům. Víme, že naše cesta je náročná a vyžaduje od nás, členů pracovního týmu, velkou přípravu a vlastní cestu sebepoznání. Ale víme také, že jenom tak můžeme nabídnout kvalitní kurzy a semináře.

Letos jsme otevřeli rodinné centrum. Je to místo pro rodiče a děti, prostor pro běhání, houpání, hraní si na písku, zkoumání louží, povídání s kamarády, krmení, pozorování i dotýkání se zvířat, poznávání rostlinek a hmyzu. Prostě všech těch věcí, které děti u počítače v žádném případě nezažijí.foto3

Jsme stále v pohybu a s nadšením nám vlastním jsme začali s pořádáním různých zážitkových kurzů, seminářů a kurzů jógy v přírodě. Náš nejnavštěvovanější seminář “Tanec s koňmi” je o hledání vlastních hranic, vnitřních i vnějších. Naše hranice určují hranice i ostatním. Koně poznají okamžitě kde naše hranice leží, ale na rozdíl od lidí nás nezraňují. Jsou tedy ideálním tréninkovým sparingpartnerem.

Od konce léta do října (podle počasí) bude vždy v úterý a ve čtvrtek večer “Jóga v Oáze Harmonie”. Cvičíme v klidné, nově upravené části našeho areálu “Oáze Harmonie” a občas se na nás chodí dívat z bezpečné vzdálenosti i koně.

“Intuitivní ježdění ” pro jezdce do 90kg (pracujeme s poníky), je půldenní seminář zaměřený na práci s jezdcem. Kdo chce ovládat koně, musí nejprve ovládat sám sebe. foto 1Obsahem bude nácvik rozšířeného vnímání, napojení na koně, fyzické připravenosti a všech dalších aktivit důležitých pro klidného a vyrovnaného jezdce. Během podzimu bude navazovat pravidelný kurz.

V rámci rodinného centra připravujeme od září, vždy ve středu odpoledne program pro děti “Šikulky”. Mezi oblíbená témata patří Malý farmář, Zdivočelé výtvarné techniky, Krmení zvířátek, Keramika, Povídání o ponících a konících.

Co nás čeká? Další volné pokračování kurzu “Tanec s koňmi” o hledání vnějších i vnitřních hranic. Seminář o komunikaci verbální i nonverbální “Malování na koně”. Jednodenní seminář jógy “ Joga pro 6 noh” pro začínající i pokročilé “koňáky” i “nekoňáky”. Pravidelný kurz “Intuitivní ježdění”, které není primárně zaměřený na ježdění samo, ale na fyzickou a duševní přípravu budoucího, či stávajícího jezdce s tématy jako – komunikace, empatie, rozšířené vnímání, dotyk, strach, rovnováha, smysly atd.

Pro děti i rodiče s dětmi je to odpoledne “Poznej sám sebe” kdy zábavnou hrou a povídáním sdělujeme netušená tajemství. V nabídce máme také výukové programy pro školy.

Chystáme se na stavbu vermikompostérů, v prvním již žijí naše kalifornské žížaly a biologicky zpracovávají koňský hnůj. Stavíme “kruhovku” tedy dřevěnou stavbu v podobě dvanáctiúhelníku, která po zastřešení umožní kvalitní trénink koní a lidí i v případě nepříznivého počasí. Postavíme RAKU pec na keramiku pro pálení námi vyrobené keramiky.

Ačkoliv máme stále mnoho práce a máme pocit, že nejsme tak daleko, jak bychom chtěli, jdeme stále dopředu. Ačkoliv nemáme moc financí, stále upravujeme a zlepšujeme náš prostor. Snažíme se ze všech sil. Hledáme také dobrovolníky, kteří by nám pomohli s různými pracemi. A rovněž se těšíme na laskavé sponzory, které možná zaujme nějaká naše aktivita. Náš tým je připraven laskavému sponzorovi “ušít” seminář na míru..

 

Autor: Lenka Hnilicová

Foto: Corazon team

http://corazon-os.cz/