Děti a zdravé ježdění, jezdecké pady

Jestli máte doma poníka nebo jakéhokoliv koníka, na kterém vozíte děti nebo provozujete-li pony klub, či jinak pracujete s dětmi a koňmi, mohl by Vás tento článek zajímat.

Většina lidí si myslí, že povožení dítěte na koni je jen pro zábavu a rozptýlení a nemá hlubší význam. Většinou to tak opravdu bývá. Dítě prostě jen posadíme na koně či poníka a chvíli ho povozíme, aby děcko mělo radost. Nezáleží na tom, jak a na čem dítě sedí, protože je to jen pro jeho zábavu a rozptýlení.

Většinou je dítko posazeno do dětského sedla nebo na podsedlovou dečku, která je připevněna k hřbetu koně buď jen obřišníkem nebo obřišníkem s madly. Dítěti je pak vydán povel: „Seď a tady se drž!“, což znamená, že dítě se má držet nějakého provizorního držátka, poutka či madýlka na sedlu nebo hřívy koně či voltižních madel, která jsou pro dětské ručičky příliš velká a vzdálená od sebe.

To, jak má dítě na koníkovi sedět, už mu ale nikdo pořádně nevysvětlí. Proč taky? Vždyť je to přece jedno, jak na koni sedí. Je to celé jen takové obyčejné povožení na koníkovi. Proč by měl někdo řešit na čem a jak dítě na koni sedí?

I z obyčejného svezení na koni totiž můžeme pro dítě udělat dost zdravou záležitost. zdravé ježděníStačí jen zvolit adekvátní pomůcky a vysvětlit dítěti, jak by mělo na koni správně sedět. Jak má vypadat správný zdravý sed vysvětluji v článku přirozený sed, případně na našich stránkách Koně Valteřice-zdravé ježdění naleznete celý koncept zdravého ježdění .

Omylem totiž je, že pohyb koňského hřbetu může pomáhat pouze dětem hendikepovaným. Naše zdravé ratolesti z něj mohou také velice profitovat, ale musíme nejprve vytvořit takové podmínky, abychom zdraví prospěšnému pohybu koňského hřbetu umožnili účinkovat i na naše děti.

Nechci tady nějak kritizovat sedla či jiná vybavení, se kterým můžete děti povozit na koni. Každý ať si vybere, co mu vyhovuje. Jen bych zde chtěla nastínit problémy, které používání těchto pomůcek obnáší.

  • Dětské sedlo (většinou vepředu s úchytem pro přidržení):

Sedlo je bariéra. Nejhorší z hlediska správného zdravého sedu kam můžeme dítě usadit je sedlo se třmeny. Nutí dítě zaujmout určitý posez už svojí konstrukcí. Nenabízí mu možnost sednout si správně a nechat na sebe působit pohyb koňského hřbetu v celém jeho rozsahu. No a dáme-li mu ještě nohy do třmenů, úplně tím zablokujeme veškeré zdravotní výhody, které by dítě z takové vyjížďky mohlo mít. A když dítěti navíc řekneme, ať se chytí toho madýlka, které je pro to vepředu na sedle určené, úplně tím dovršíme všechny chyby, které lze při vožení dětí na koni udělat. Takto dítěti vůbec ničím neprospíváme, naopak mu spíš ubližujeme. Na jeho pohybový aparát a držení těla to totiž může mít velice negativní vliv.

  • Podsedlová dečka v kombinaci s voltižními madly:

Tato varianta je už o dost lepší než sedlo s úchytem, ale i tak má své nedostatky. Voltižní madla jsou primárně určena na voltiž a ne k vožení dětí. Je to prostě jen provizorní řešení. Madla jsou totiž příliš vzdálená od sebe a proto, když se jich dítě přidržuje, nutí ho to opět zaujmout špatný sed. Pro některé malé dětské ručičky jsou voltižní madla i příliš tlustá a tuhá a tudíž se malým dětem obtížně drží.

  • Podsedlová dečka s obřišníkem buď s jedním madlem nebo bez něj:

Asi nejlepší varianta z těchto tří řešení. Ale i tato má své mínusy. Obřišník je totiž dost často vybaven různými očky a jinými kovovými doplňky, které jednoduše překážejí a tlačí při sezení na nich. I samotný obřišník bez všech těchto příkras je při sezení na koni nepohodlný. Když není obřišník opatřen madlem, musí se dítě přidržovat koňské hřívy a to opět nutí dítě zaujmout nesprávný sed.

  • Sezení na holém koňském hřbetě:

Varianta dobrá pro zkušeného jezdce, ale ne pro dítě, které nemá s jízdou na koni zkušenosti žádné nebo jen velmi malé. Dítě klouže po koňské srsti, tlačí ho páteř koně a aby nespadlo, musí se přidržovat koňské hřívy, což ho opět nutí zaujmout špatné držení těla. Tato varianta je tak pro dítě značně nepohodlná.

  • Jezdecké pady s madlem či bez něj a bez třmenů:

Z našich zkušeností nejlepší varianta. pad 2Ale pozor, ne každý pad je pro tyto účely zcela vhodný. Pad nesmí mít žádné opěrky, které nutí dítě do určitého sedu. Nesmí mít žádné popruhy či kovové části na povrchu, které by znepříjemňovaly sezení na koni. Dítě se totiž o tyto kovové části může odřít či otlačit, nebo se do nich nějakým způsobem zaháknout, což je i dost nebezpečné. Velkou nevýhodou většiny padů je jejich přetáčení se a sklouzávání z koňského hřbetu dolů. Na to je potřeba dávat si pozor. Běžná madla či provizorní úchyty u padů jsou bohužel také pro tyto účely zcela nedostačující. Když se jich dítě drží, nutí ho opět zaujmout špatný sed. Většinou jsou totiž určena jen pro občasné přidržování a ne na držení během celé jízdy.

Jak tedy na zdravé ježdění?

Pro tyto účely jsme vyvinuli podle nás vhodný a přitom cenově dostupný pad. Náš pad se speciálním dětským madlem naleznete zde: jezdecký padpad 3

Pady vyrábíme ve velikosti pro minikoníky a v univerzální velikosti pro ostatní typy poníků a velkých koní. Dle kritérií zdravého ježdění můžeme také vyrobit pad přesně na Vašeho koně a ideální pro Vaše dítě, stačí nás kontaktovat. V plánu máme také výrobu dalších pomůcek pro zdravé ježdění.

 

 

 

Autor: Eliška Baštová

Foto: Jaroslav a Eliška Baštovi

http://kone-valterice.webnode.cz/