Domov pro koně

DSC_0935Kouzelné místo v jižních Čechách, v obci Leština, kde na Vás už při příjezdu dýchá pohoda a spokojenost, je domovem několika koní. A je to skutečný domov, Domov pro koně, o.s.

Založila ho paní Patricie Pitříková se svou rodinou v roce 2010, s úmyslem poskytnout domov koním starším, nemocným či vyřazeným ze sportovní kariéry. Koně zde žijí spokojeně ve stádě, k dispozici mají 16 ha překrásných pastvin, dvě volně přístupné prostorné stodoly, stálý přístup k senu a vodě. Jsou krmeni přírodními krmivy, semínky, bylinkami a vitamíny dle potřeb každého z nich. Koníkům se pravidelně upravují kopyta a zuby, jsou jim poskytovány masáže a dle potřeby jim Patricie podává veterinární léčiva, bachovy kapky, homeopatika, aromaterapii a gemoterapii.

V současné době zde žije 27 koní po sportovní, či chovné kariéře, s různými osudy a zdravotními potížemi. Osm koní využívá možnost ustájení majitelem, který mu dopřává klidný důchod.DSC_1010 Ostatní koně jsou zachráněni či vykoupeni z jatek a jsou v majetku Domova pro koně o.s.

Stádo je rozděleno na dvě rodiny, v jedné z nich jsou koníci starší a více zdravotně handicapovaní.

Mimo koní statek obývá několik pejsků a kočiček zachráněných z nevhodných podmínek a také jedna prasečí dáma.

Nedávno jsem se v Domově byla podívat v rámci pomoci, kterou koníkům pravidelně poskytuje paní Kateřina Kumble se svým týmem. Tato pomoc zahrnuje TTouch masáže, ošetření Dornovou metodou a další, zkrátka péči dle aktuálních potřeb. DSC_0892Nemohu ani slovy vypovědět, jak na mě celé to místo zapůsobilo. Tak skvělé podmínky pro život nemá většina koní u svých majitelů. Patricie se všem koním věnuje s velkou láskou a ze všech koní čiší klid a velká spokojenost. I přes některé velké zdravotní potíže jsou tam koně šťastní a psychicky vyrovnaní.

Každý z útulkových koní má svůj životní příběh. Zaujala mě kobylka Bibi, která byla velmi milá. DSC_0831Narodila se v roce 1988 a do Domova ji v roce 2012 přivezli všímaví lidé, vyhublou na kost. Bez dokladů, po mozkové mrtvici. Její majitel na ni tak nějak zapomněl.  Dnes je ve výborné kondici a řádí s ostatními koníky v menším stádě.

Velmi kontaktní koníček je Pluto. Plutík je úplně slepý, ale než oslepl, tak pracoval jako kaskadérský a filmařský kůň. A je skutečně tak šikovný, i přes svůj handicap a nové prostředí zvládá vše s noblesou a nadhledem.DSC_0918

Nebo krásná rezavá kobylka Copyright, slepá na levé oko. Byla vykoupena od majitele, kde několik let rodila hříbátka. Poslední dvojčátka po porodu zemřela a Copynka měla skončit na jatkách ve Vlašimi. V Domově ve velkém stádě má své pevné místo a zaslouženě si užívá odpočinku.

Příběhy dalších koní si můžete přečíst na stránkách Domova pro koně http://www.domovprokone.cz/

A také samozřejmě můžete koníky podpořit, ať už finančním příspěvkem na transparentní účet: 2800401151/2010, virtuální adopcí konkrétního koníka, nákupem v e-shopu nebo manuální pomocí. Vaše pomoc má skutečně smysl.

 

 

 

 

 

Autor: Lenka Kavková

Foto: Kateřina Csuriová

http://www.domovprokone.cz//