Filmový Jurášek

Původně jsem si tento článek chtěla nechat na Vánoce, neboť málokterá pohádka tak dobře vystihuje vánoční atmosféru, jako Tři oříšky pro Popelku 🙂 . Ale v těchto květnových dnech se v roce 1957 narodil hlavní koňský představitel – Jurášek, a tak bych na něho ráda vzpomenula. V sedmdesátých letech minulého století byl totiž ustájen v jezdeckém klubu, kam jsem později docházela. Jednou, to jsem byla ještě dost malá, mě tam vzal můj dědeček a v jednom štontu stál uvázaný Jurášek. Tedy vlastním jménem Ibrahim. Stál tam, krásný, klidný, téměř čistě bílý. Otočil k nám svou hlavu a díval se na nás smutnýma hlubokýma očima. Právě tento okamžik navždy změnil můj život…Děda mu dal kousek tvrdého chleba a já si ho směla pohladit….Když jsem se za pár let stala členkou klubu, už tam bohužel nebyl…

jurášekDovolte mi tedy podělit se o jeho životní příběh, čerpám z rukopisu pana Přemysla Neumanna. Pana Neumanna st. mám v paměti jako staršího pána, trenéra, který měl hlas jako zvon, dřel z Vás kůži, ale naučil. Byl představitelem generace, která díky svému entuziasmu a dobrovolné práci, udržela jezdecký sport i přes masivní nepřízeň totalitního řežimu. Byl jedním z posledních, kdo dokázal obsáhnout celou šíři hipologických aktivit počínaje chovem, přes dostihy, jezdectví, historii a v neposlední řadě i trenérstvím. Pod jeho vedením vyrostly generace jezdců.

Ibrahim se narodil v Benešově r. 1957 (Star of Hanover – Bělina). Lidé ho zkoušeli na dostihové dráze v Chuchli, kde v barvách Státního statku Benešov běžel několik steeplechase. V r. 1961 jsem ho zakoupil za dnes neuvěřitelně nízkou cenu – 4 000,- Kčs – a tak se stal sportovním koněm tehdejšího jezdeckého oddílu TJ Slovan Čs. film. Byl připravován na military a v této disciplíně se také plně uplatnil, což dokazuje jeho druhé místo na mistrovství ČSSR v r. 1964.

Pak následovala řada úspěšných skokových soutěží pod dospělými i dorostenci, doma i v zahraničí. Celá řada jezdců si ráda na něho vzpomene, jmenuji za všechny Václava Marka, Martina Rathanského a Přemysla Neumanna ml.

Uplatnil se i v drezúře a byl několikrát členem vítězného dorosteneckého družstva na přeborech dorostu. Čím méně se později objevoval na veřejných závodech, tím více byl angažován jako dokonalý učitel mladých jezdců. 

A pak se stal filmovou hvězdou. Hrál ve více než třiceti filmech a ve většině měl hlavní roli. Jeho nejslavnější a nejpopulárnější rolí byl Jurášek ve filmu Tři oříšky pro Popelku. jurášek 2Vynikl i v titulní roli televizního filmu Arabský kůň, dále pak ve filmech Malá mořská víla a dalších…

Byl vždy učenlivý, ochotný a trpělivý, pomáhal ze všech sil hercům a jejich malé jezdecké umění vyrovnával svou dobrotou. Škoda, že kruté ekonomické zákony byly příčinou, že i tak ušlechtilý kůň musel za „mrzký peníz“ vydělávat do pozdního věku na oves svůj i svých stájových druhů, často velmi namáhavým filmováním.

Svoji úspěšnou životní pouť skončil koncem června r. 1979 ve věku 22 let. 

Co k tomu dodat? Velmi mě mrzí, že mu – stejně jako spoustě dalších koní – nebyl dopřán krásný koňský „důchod“ někde na pastvinách, jistě by si ho zasloužil…

 

Autor: Lenka Kavková, zdroj: rukopis p. Přemysla Neumanna

jjjj

Foto: filmový archiv, MF Dnes