Homeopatie

Homeopatie je celostní medicína,  stará přibližně 200 let. Jejím objevitelem byl  Samuel Hahnemann, který celý život tuto medicínu zdokonaloval. Pracuje s nemocí jako s indikátorem, který nám  ukazuje, že naše tělo není v rovnováze. Cílem homeopatie je harmonie na  fyzické, emocionální i mentální úrovni.

Jeden z nejdůležitějších principů homeopatie je zákon podobnosti. Příkladem může být cibule, při které nám tečou slzy a pálí oči… léčí alergie, které se projevují právě těmito symptomy. Pracuje také s vitální silou koně, popřípadě člověka nebo jiného zvířete. Ta reaguje na vnější podněty. Léčení je velice individuální, každý pacient je originál, protože reaguje a prožívá nemoc jinak. I kdyby byli dva koně ze stejnými symptomy, mohou každý dostat jiný lék.

Tato alternativní medicína je velice známá po celém světě. Požívá se ve Francii, Polsku, Německu, Indii atd. Léčí se cca 400 000 000 lidí z celého světa. Z Anglie je velký vývoz homeopatických léků a léčí se tak i anglická královna.

Homeopatické léky : jsou vyrobeny z různých přírodních látek rostlinného, minerálního nebo živočišného původu, ve zředěném stavu (rostliny, zvířata, prvky, minerály, záření…). Jsou vyrobeny speciálními procedurami, např. Silica- oxid křemičitý, Aconitum-oměj šalamounek.

kytka kámen

Podávají se ve formě cukrových kuliček, které se popřípadě rozpouštějí do vody a vzniká tzv.ředění, které je silnější, než samotná kulička. Jsou i různé potence léků, které nám ukazují podle čísla, jak dlouho působí. Např. Colocynthis 9ch.

kuličky kuličky2

Léčitelé nevybírají léky podle diagnózy, ale podle symptomů. Postupují od nejakutnějšího – např.ekzém,  poté jdou hlouběji a hledají příčinu „nemoci“. Homeopatické léky reagují nejen na tělo, ale i na psychiku, nepotlačují příznaky a nemají žádné vedlejší účinky. Lze je užívat zároveň s alopatickou (běžnou) medicínou.

U koní lze léčit:

  • Akutní a chronické stavy
  • Onemocnění pohybového aparátu (kulhání…)
  • Nemoci dýchacích cest (astma, dušnost, kašel, záněty…)
  • Nemoci trávicího ústrojí (koliky, průjmy…)
  • Problémy kopyt (abscesy, hniloba…)
  • Problémy s očima (záněty…)
  • Kožní onemocnění (letní vyrážka, ekzémy, bradavice…)
  • Zranění, poúrazové stavy
  • Psychické potíže (stesk, strach, agrese, smutek…)

 

koník kopyto ucho ocas

Podávání léků:

Podávání léků není u koní složité, cukrové kuličky se podávají přímo do tlamy, ve formě ředění, se podává ve stříkačkách. Nemusí se polykat, ale nechávají se rozpustit. Důležité je dodržovat dávkování podle uvážení homeopata. Při správném výběru léku může dojít k tzv. homeopatickému zhoršení, které následně vede k zlepšování stavu.

Každý léčitel bude vyžadovat velmi přesné informace o všem, co se týká koně (pacienta), kterému má lék podávat. To znamená od narození nebo pořízení zvířete. Zajímá ho průběh života, chování, zlozvyky, aktuální potíže, ale také starší zákroky nebo onemocnění, pokud se jedná o dlouhodobější léčení. Při akutních stavech tyto informace nejsou tak důležité.

Chovatelé volí tento způsob léčby, protože nemá vedlejší účinky a také kvůli cenové relaci, kde je homeopatie mnohem schůdnější než běžná medicína.

 

 

koník1 koník2

Přáním každého majitele nebo jezdce je zdravý kůň = duševní i fyzická HARMONIE

 
Autor: Leona Šestáková, tel. 737 319 203

Foto: Leona Šestáková, Martin Dvořák, Břetislav Horák, dále čerpáno z www.textotaal.cz