I z téměř beznadějné situace vede cesta…

V tomto článku neočekávejte žádnou odbornou kazuistiku koně postiženého laminitidou. Chceme zde pouze ukázat, že i z téměř beznadějné situace může vést cesta. Rádi bychom tím dali naději koním a jejich majitelům, kteří právě řeší problém se schvácenými kopyty.

O našem poníkovi Markovi už jsme psali v našem prvním článku. Jedná se o dnes 14 ti letého koníka polského původu (málo známý Felinski pony). Pokusíme se zde nastínit průběh jeho zdravotních problémů, které vedly až k myšlenkám o jeho utracení. Náš Marko byl extrém- všechna čtyři chodidla měl proražená kopytní kostí. S tím se asi moc majitelů koní nesetká. Marko je tu však stále s námi a plný sil.

Část první – od desíti k pěti

Duben 2011

 • Marko k nám přijíždí v dubnu roku 2011. Je mu téměř 10 let. Ihned se přidává k našemu dvoučlennému stádu.

Když k nám Marko poprvé přijel, říkali jeho majitelé, že se jedná o velmi dopředného koně, který rád běhá. Také nás upozornili, že je v současné době trochu obtloustlý. Ve srovnání s našimi koňmi chovanými 24/7 na louce nám však připadal poměrně štíhlý.

1

Podzim 2011

 • Marko je u nás necelého půl roku a stihl se už přes léto pěkně vykrmit. Žádné zdravotní problémy zatím nemá a tak nic neřešíme.

2

Léto 2012

 • Marko u nás tráví své druhé léto a na jeho postavě je to už opravdu znát. Zdravotní problémy však stále nejsou a tak jen tiše přihlížíme, jak nám Marko tloustne a říkáme si, že v zimě snad zase zhubne.

Po více než roce jsme mohli s určitostí říct, že Marko opravdu není dopředný kůň, který rád běhá. Jeho život u nás vypadal asi tak, že se buď pásl na louce poblíž přístřešku nebo stál přímo v něm a odpočíval. Když se pak stádo navečer jednou za den proběhlo po pastvině, Marko byl celý zpocený a dlouho to vydýchával. Fyzický stav jeho i ostatních koní nás trápil, ale nevěděli jsme co s tím. Na podzim se naše stádo rozrostlo na čtyři koně a tak jsme doufali, že to také zvýší pohyb ve stádě.

3

Duben 2013

 • Zima byla sice dlouhá a tráva začíná růst až v dubnu, ale Marko je i tak už na začátku pastevní sezony velmi obézní. Senná dieta v zimě evidentně příliš nezabrala.

4

Květen 2013

 • Na konci května s námi Marko odmítá ze dne na den chodit a pohyb mu činí evidentně obtíže. Prohlížíme mu kopyta a v pravé přední noze nacházíme zaražený kámen. Ten odstraníme a doufáme, že byl zdrojem jeho problémů.

Červen 2013

 • Odstranění kamene evidentně nezabralo. Marko i nadále nechce chodit a prakticky celý den prostojí před přístřeškem. Žere pouze trávu v nejbližším okolí, případně seno, které mu přineseme.
 • Když začne nevlídné sychravé počasí, Marko se přesune do přístřešku a odmítá z něj odejít. Už prakticky nežere. Zde dojde jedné noci k incidentu, kdy Marko odmítá kvůli bolesti odejít z přístřešku s ostatními koňmi ven, a proto ho náš vůdce stáda ošklivě pokouše na krku.
 • Ihned Marka oddělujeme od ostatních koní a od této chvíle zůstává sám na malém prostoru pastviny.
 • Marko je vyšetřen veterinářem, který nám však nedokáže říct konkrétní příčinu jeho obtíží. Vyšetření krve je bez závažnějších odchylek.
 • Tři dny dostává antibiotika a opakovaně během měsíce léky na bolest.
 • Na naši žádost přijíždí na konci června také kopytář, který podobně jako veterinář nevidí žádný problém, proč by kůň neměl chodit.

5

Červenec – srpen 2013

 • Markův stav se zhoršuje. Stojí v rohu pastviny a odmítá se kamkoliv přesunout a cokoliv žrát. I nasekanou trávu, kterou mu dáme přímko k nohám odmítá sežrat.
 • Na začátku července ulehá a drtivou většinu dne proleží.
 • Nově se objevují také problémy s páteří a proleženiny.
 • Pravidelně k nám jezdí veterinář (postupně se tu vystřídají tři různí doktoři) a také zvířecí chiropraktik. Ten Markovi vždy alespoň částečně uleví od bolesti zad.
 • Marko dostává další dávky léků tišících bolest a zkoušíme léčbu bolesti zad pomocí elektromagnetu.
 • Pravidelně kontrolujeme kopyta, na kterých neshledáváme žádný problém my ani veterinář.
 • Po zlepšení stavu v půli léta přichází opět prudké zhoršení.

Oba letní měsíce roku 2013 pro nás byly učiněné martyrium. Markův stav se rychle zhoršoval a my si nevěděli rady. Snažili jsme se ho přimět k pohybu, k tomu, aby začal žrát… zkrátka vrátit ho trochu do života. Moc se nám to však nedařilo. Trávili jsme s ním několik hodin denně, často k nám jezdil veterinář a zvířecí chiropraktik. Po jeho návštěvách bylo Markovi alespoň trochu lépe, ale jakmile opět ulehl, jeho obtíže se zase zhoršily. Na začátku srpna se zdál jeho stav výrazně lepší, ale zlepšení bylo jen přechodné. Téměř každý den jsme kontrolovali kopyta, jestli nejsou schvácená. Neshledali jsme však žádný z klasických příznaků schvácení. Rovněž tak veterinář a kopytář.

Konec srpna 2013

 • Na konci léta, asi po týdnu bez kontroly, opět prohlížíme Markova kopyta a zůstáváme na ně s hrůzou koukat. Marko je naprosto evidentně schvácen a to rovnou na všech čtyřech nohách. Jeho kopyta vypadají příšerně: zespoda jsou zarudlá a všechny kopytní kosti proražené skrz chodidla, kopytní stěny jsou odloučené od zbytků kopyt; zevně je na každém kopytě v horní části viditelná velká „vlna“.
 • Kopytář nám naší diagnózu potvrzuje a nemá pro nás prakticky jiné řešení, než koně utratit, aby už více netrpěl.

Je smutné, že i kopytář poznal schvácení až ve chvíli, kdy by ho poznal asi už každý, kdo kdy přišel do styku s koněm. Nejvíce nás však zaráželo, že máme utratit koně, který tou dobou konečně vypadá méně bolestivě i bez léků a jevil zájem o okolí. Takovému koni jsme nechtěli v žádném případě ukončovat život a začali jsme proto pátrat po radách, kde se dalo. Jak se zpětně ukázalo, Marko byl patrně od května do srpna opakovaně několikrát schvácený a navíc měl i další problémy, zejména s páteří. Ale jak to vlastně všechno přesně bylo, na to už nikdy nepřijdeme.

 

Část druhá- od pěti zpět nahoru

Ve chvíli, kdy bylo jasné jak na tom Marko je, jsme tedy hledali, zda je vůbec možné takového koně zachránit. Rady, co dělat se schváceným koněm, se hledaly těžko. Jediné, co jsme zjistili s určitostí bylo, že pokud prorazí kopytní kost chodidlem, kůň je nejčastěji utracen. To jsme nechtěli připustit. Až jsme se dostali na stránky Aleny Vostatkové http://www.kone-naboso.cz/, kde se hovořilo o přirozené kopytní péči a systému ustájení Paddock Paradise (PP). Ale hlavně tam však byly i příběhy schvácených koní, kteří se dali do pořádku. A to byl náš odrazový můstek k dalším krokům.

Září 2013

 • Kontaktujeme Alenu Vostatkovou s prosbou, aby se k nám přijela podívat na Marka a zda by mohla zhodnotit jeho stav.
 • Podle několika kusých informací o ustájení PP a shlédnutí fotografií PP v Česku se ihned pouštíme do budování našeho PP.
 • Markův stav se zdá být stabilizován. Je stále na malé ploše pastviny a krmíme ho pouze senem.

V půlce září k nám přijela Alena Vostatková a Markův stav neviděla zdaleka tak černě. Kopyta mu nijak neupravovala, jelikož vlastně nebylo co upravovat (náš původní kopytář mu v srpnu kopyta částečně ostrouhal, nicméně naprosto nevhodně). Doporučila nám prostor pro Marka ještě omezit, aby měl opravdu minimum trávy a krmit ho výhradně senem (případně mu dávat bylinky na pročištění organismu).

z1

z3

z2

Říjen 2013

 • Náš PP je prakticky hotov. Nyní zbývá, aby koně „zlikvidovali“ v PP trávu a my k nim mohli pustit Marka.
 • V půlce října se Markův stav opět zhoršuje. Asi na dva dny ulehá a kulhá. Poté nastane znovu výrazné zlepšení.
 • Na konci měsíce přijíždí podruhé Alena Vostatková a provádí Markovi první úpravu kopyt. Také s námi konzultuje finální podobu PP.

Markův stav se v půlce října opět krátkodobě zhoršil. Zřejmě si prošel posledním schvácením. V jeho části výběhu se totiž nacházel velký jasan, který během pár dnů celý opadal a Marko si na listech ve velkém pochutnával. Bohužel i listy jasanu obsahují větší množství cukru, podobně jako čerstvá tráva, což jsme netušili. Marko se naštěstí zakrátko zlepšil a my si oddechli.

11

Listopad 2013

 • Náš PP je dokončen a většina trávy je již „zlikvidována“.
 • 10. listopadu pouštíme Marka do PP
 • Marko naprosto bez problému přijímá nový systém ustájení, než na jaký byl zvyklý. V PP se pohybuje bez větších obtíží.

Návratu Marka ke stádu jsme se velmi obávali. Nevěděli jsme, jak ho ostatní přijmou zpět a hlavně jak se on vypořádá s úplnou změnou způsobu ustájení. Marko nás však velmi překvapil. Ke stádu se připojil naprosto bez problémů a ihned zaujal své původní místo. Také pohyb v PP mu nedělal sebemenší problém a choval se v něm, jakoby se tam narodil. Listopad byl pro nás i přes pošmourné počasí konečně prvním světlým měsícem po velmi dlouhé době.

Prosinec 2013

 • S nastupující zimou přicházejí pro Marka další nástrahy v podobě zmrzlé půdy. Ani ta mu však nedělá větší problémy.
 • Při další návštěvě u nás konstatuje Alena Vostatková velké zlepšení kopyt. Kopyta začínají pěkně odrůstat a Marko nabírá díky pohybu v PP svalovou hmotu.

Markova kopyta se začala až díky pohybu v PP lepšit. Do té doby se vlastně nic nedělo. Marko více méně stál ve svém malém výběhu a pohyb neměl skoro žádný. Až v PP začal chodit a kopyta na to také po svém zareagovala. Na chodidlech, která měl proražená kopytní kostí, mu narostla jakási provizorní „podrážka“, která proraženou kost zakryla. Moc to dodnes nechápeme, ale kopyta se zkrátka přizpůsobila situaci, že musí chodit po tvrdém, a sama si poradila.

Jaro 2014

 • Marko dělá velké pokroky a my nevěříme svým očím.
 • Dáváme mu ohlávku s gpskou a měříme po dobu 24 hodin jeho pohyb po PP. Nachodí téměř 8km! Když byl ještě na louce a zdráv, nachodil toho o poznání méně. Neskutečná změna!

22

Léto 2014

 • Kopyta krásně odrůstají a na zadních nohách už by člověk ani nepoznal, že si také prošla schvácením.
 • Markův fyzický stav je nesrovnatelný s čímkoliv, co jsme u něj do té doby zažili. V PP se pohybuje štíhlý a svalnatý kůň, kterému nedělá problém jakýkoliv pohyb.

33

Podzim 2014

 • Markova kopyta jsou stále lepší a lepší. Po proražených chodidlech není dávno ani památky.
 • Zhruba po roce od posledního schvácení jsou kopyta celá odrostlá a Marko začíná vypadat, jako by si  laminitidou ani nikdy neprošel.

p1 p2

Jaro 2015

 • Místo slov už se stačí podívat na obrázky. Nikdy bychom před rokem a půl nevěřili v takové výrazné zlepšení Markových kopyt.

 

kopejtkaopč

 

Současnost – červenec 2015

 • A jak se žije Markovi právě v těchto dnech? Zde jsou aktuální fotografie:

55
77
66

Autor: E. a J. Baštovi

http://kone-valterice.webnode.cz/

Foto: E. a J. Baštovi + A. Vostatková