Jak mi krmení senem ze sítí změnilo poníky

Když jsem se poprvé před čtyřmi lety setkala s krmením koní senem ze sítí, netušila jsem, jak mi to změní život. Bez nadsázky. V té době jsem byla majitelkou dvou velkých koní a jednoho poníka, který se léčil z laminitidy. V té době byl buď se stádem s náhubkem, nebo oddělený od stáda o samotě, aby nemohl na trávu.sít 1 Stále se nám nedařilo ho z toho dostat, jeho zdravotní stav byl jako na houpačce, stále se problémy vracely. Tenkrát jsem byla poprvé u kamarádky ve Švédsku, kde ze sítí krmili už dávno a kde v současné době ze sítí krmí 90% koní vůbec. Koupila jsem si od ní tenkrát své první tři sítě a těšila jsem se, co na to řeknou moji čtyřnozí miláčci…

 

 

 

Za ty roky, co vymýšlím, jak zajistit svému poníkovi nejlepší životní podmínky, se toho hodně změnilo. Nyní u mě bydlí 3 poníci a 2 minihorse, 4 velcí koně. 5 koní z této party má za sebou chronické nebo akutní schvácení. Většina z nich se ke mně dostala právě kvůli své nemoci. sít 2Zjistila jsem, že schvácení není jen záležitostí krmiva a pohybu, ale také psychiky koně. Když je kůň oddělený od stáda, nebo nosí náhubek, nezlepší se jeho zdravotní stav, protože je ve stresu a i nervy podporují chvácení. Také způsob a intenzita strouhání kopyt má velký vliv.

Častou chybou, kterou dělají majitelé koní se sklony ke schvácení, je dieta ve formě hladovky. Dávkování sena s dlouhými intervaly, kdy koně několik hodin nemají co do huby. Tento způsob diety je nesmírně nebezpečný!!! sít 5Koně mají malý žaludek a velké střevo, jednoduše řečeno, jejich trávicí trakt je přizpůsoben na neustálý příjem potravy po menších dávkách.  Několik hodin hladovění způsobuje koním žaludeční vředy. Kromě fyzického nepohodlí a bolestí se syndrom žaludečních vředů projevuje psychickými poruchami – koně s vředy jsou nervozní, nejistí, agresivní na další koně. Nejsou v psychické pohodě a není možné je klasicky využívat pro práci.

Koně, kteří jsou krmeni systémem, kdy jim krmivo dojde a hladoví, se budou vždy senem přecpávat, budou ho hltat po velkých soustech, budou málo žvýkat, slinit atd… Budou se snažit urvat pro sebe co nejvíce, budou o krmivo s ostatními soupeřit, budou agresivní na ostatní členy stáda…

Pokud sena dáváte tolik, že to ani nestihnou sežrat, jsou zase problémem ekonomické ztráty. Seno bývá zašlapáno, znehodnoceno, vyhozeno.

 

A teď ke krmení ze sítí jako takových… Je spousta typů a velikostí sítí. Jsou sítě na celý balík, menší závěsné sítě např. na strom nebo na stěnu přístřešku, velké vaky na seno, sítě na přikrytí příkrmiště. Také si lze vyrobit vlastní krmelec a na ten si nechat ušít síť na míru. Ať už si vybereme jakoukoliv síť, z jakéhokoliv materiálu, nejdůležitější je dodržovat základní pravidla:

sít 6

 

  • Musíme zabránit kontaktu nakovaných kopyt se sítí – tedy pokud máme koně nakovaného, lze použít jen několik způsobů sítě, kdy se kůň kopytem na síť nedostane.

    Zde je vidět chyba - díra nahoře, špatné zavázání...

    Zde je vidět chyba – díra nahoře, špatné zavázání…

  •  Seno v síti nesmí nikdy dojít – VELICE DŮLEŽITÝ FAKT!!! Před čtyřmi lety, kdy jsem si pořídila první sítě, jsem každý den naplnila své tři sítě, roznosila nějaké hromádky a měla jsem pocit, že jako super. Jenže další den jsem přišla a samozřejmě bylo vše sežrané, sítě úplně prázdné. Pouze pokud seno v sítích nikdy nedojde (budete mít síť na balík, nebo takové množství závěsných sítí, dle počtu koní, aby stále v nějaké síti zbylo seno do dalšího plnění), zajistíte tím koni pohodu.sít 4 Pokud koně vědí, že seno mají neustále k dispozici, naučí se vytahovat seno ze sítě trpělivě, v klidu, bez pokusů o ničení sítě. Koně, kterým seno v sítích dochází a ví, že síť zůstane prázdná, mohou začít do sítě hrabat kopytem nebo ji trhat zuby a to samozřejmě může i při sebekvalitnější síti způsobit zničení sítě. Pokud přeci jen k proděravění sítě dojde, je nutné díru hned nějakým provázkem zavázat, aby se díra nezvětšovala. Kůň by se utvrdil ve svém chování – hrabu do sítě a škubu síť zuby, budu mít větší díru a seno půjde lépe vytahovat. A to nechceme…

 

  •  Dobře síť zavřít a zavázat, aby se koně nenaučili vytahovat seno jinudy, než přes síť samotnou

sít 7

 

 

Autor: Ing. Michaela Kunová, Ranč U Fleků Krapice

SlowFeeding Original

fb stránka: sítě na seno