Jak na hříbátko

Zvažujete pořízení hříběte, a nebo jste si ho již dokonce pořídili? Pak Vás jistě napadají ty samé otázky, jako spoustu ostatních lidí, kteří jsou ve stejné situaci. V tomto článku bych ráda zodpověděla pár základních otázek a tím alespoň lehce přiblížila celkový pohled na práci a výcvik hříbat.

Je pro mě lepší pořídit si hříbě, nebo mladého koně?

V tomto případě musíte umět zhodnotit svoje zkušenosti, ale především Vaše odhodlání. Nemyslím si totiž, že člověk, který zvládne vychovat tříletého a staršího koně by nezvládl vychovat koně od např. půl roku jeho věku. Naopak, čím dřív s koněm začneme pracovat, tím více stresů v pozdějším věku ho můžeme ušetřit.

V jakém věku tedy můžu s hříbětem začít pracovat?

hříbo, holčička

Již na roce může být hříbě ovladatelné tak, že ho odvede i dítě

Dozajista všichni víme, že je „práce“ a práce. S mladým hříbátkem se dá pracovat prakticky už od narození. Nejedná se ale o pravidelné tréninky, ale spíš o takové osahávání a přivykání si na věci pro běžnou péči. Považuji za velmi užitečné hříbátko zvyknout na ohlávku, čištění, zvedání nohou a základní manipulační cviky. Tj. rozcházení, zastavování a ustoupení na požádání. Všechny tyhle cviky se dají zvládnout do jednoho roku hříběte. Uvidíte, jak hříbě přijímá věci s mnohem větší samozřejmostí, než dospělý kůň. Rozhodně mu tím ušetříte spoustu stresu. Zároveň ho přivyknete i na to, že člověk s ním bude v budoucnu běžně manipulovat a nemusí se Vás bát.

Na vše je důležité jít pomalu, v klidu. Dodržuji zde jedno základní pravidlo. Než abych sebe nebo hříbátko novým podnětem vystresovala, raději odejdu a přijdu to znovu zkusit další den. Pokud ani ten se nezadaří, budu pomalu zkoušet dál a dál, až hříbátko zjistí, že se nic neděje a neublížím mu. Stále se bavíme o prccích do jednoho roku věku.

Jakým způsobem si dovézt domů hříbátko, které ještě nezná ani ohlávku?

Předpokládám, že zkušení chovatelé se postarají o to, aby jimi prodávaná hříbátka transport zvládla. Občas se bohužel pro nedostatek času stane, že hříbátko nezná ani ohlávku. Jak s touto situací nejlépe naložit?

Berme to tak, že se jedná o jednorázovou akci a převoz budeme později trénovat sami doma. Proto doporučuji rychlé, ale zároveň co nejméně stresové řešení. Doporučuji celý vozík vyklidit, včetně všech podpůrných tyčí a hříbátko vézt na volno. Pokud ho uvážete a na úvaz není zvyklé, může si ublížit mnohem více, než když bude na volno a bude se moci pohybovat a vyvažovat si dle potřeby.

Mně osobně se při koupi osvědčila metoda „nakládání kapuckou“. Znovu upozorňuji, že se nejedná o stálé řešení, ale o metodu, která bývá rychlá a nejméně stresová. Pomalu se pokusíme zakrýt hříbátku oči, většinou nastane reakce, kdy se hříbátko přestane hýbat a do vozíku ho tak po malých krůčcích můžeme nasunout. Vozík pomalu zavřeme a kapucku sundáme. Myslím si, že se jedná o metodu, která je ze všech možných ta méně stresová. Oproti nějakému nahánění, poponášení, lonžím atd. Pokud máte možnost chovatele před koupí navštívit víckrát, rozhodně bych ji využila a potrénovala alespoň nasazení ohlávky a nastoupení do vozíku.

naložní

Trénink nastupováníklisna paint horse 1 rok

Co se týče samotného nastupování do vozíku, pokládám to za nezbytnou dovednost. Pokud máte možnost, rozhodně trénujte již od útlého věku. Již na jednom roce Vám může hříbátko bez stresu nastupovat, když si s ním dáte práci. A není pak lepší, když víte, že v případě nutnosti naložíte, než když se např. ve třech letech rozhodnete najednou naložit?  🙂

Jaké dovednosti by mělo mít moje hříbě na 1 a 2 letech?

Tato otázka je opět velmi individuální. Záleží totiž na tom, co přesně od svého hříběte chcete. Některá hříbata amerických plemen již na jednom a dvou letech jezdí po závodech a absolvují pozemní disciplíny pro hříbata. Pro budoucnost závodního koně je tohle naprosto ideální. Má možnost se na závodech rozkoukat, zvykne si na tento režim a neřeší bannery, plašící se koně kolem ani diváky a ozvučení. V momentě, kdy s takovým koněm vyrazíte na závody poprvé pod sedlem, máte 80% starostí ušetřených tím, že Vám zbytečně nevznikají chyby, které pramení ze stresu z okolí. Pokud jste majitelem takového hříběte, můžete už na prvním roce začít požadovat klasické úkony, které umí showmanshipoví koně. Pro mě to znamená naprosto jisté vodění, klusání s vodičem. Dále obrat okolo zádi na obě strany, zacouvání a inspekci. Již na roce jsou hříbata schopna toto zvládnout. Cvičení ovšem musí probíhat s opatrností, citem a ohledem na duševní a fyzický stav koně. Nezbytnou součástí je samozřejmě veškeré ošetřování a nastupování do vozíku. Tímto jsem částečně odpověděla i těm, kteří chtějí mít prozatím doma své hříbě pouze jako parťáka. Již víte, co všechno se Vaše hříbě může naučit a je jen na Vás, co ho naučit chcete.

procházka

Procházka Českým rájem – navolno lipická klisna 3 roky a klisna paint horse 1 rok

Poměrně příjemnou aktivitou mohou být společné procházky. Ať už ze země, a nebo za starším koněm ze sedla. Slouží nejen k odreagování, ale k utváření správné svalové hmoty a zároveň i k získávání lepší rovnováhy v terénu.

závodní

Závodní příprava ze země – valach paint horse 2 roky

Pokud se již bavíme o dvouletých koních, můžeme laťku začít pomalu zvyšovat. Když se opět odpíchneme od amerických plemen, jsou již hříbata schopna splnit všechna kritéria pro korektní provedení chození, obratů, couvání. Cviky už jsou schopna provést korektně jako dospělý kůň.

 

U dvouletých koní je vhodné se věnovat přípravě pro budoucí obsednutí. Můžeme je pomalu začít zvykat na lonž, učit je rozejít se požadovaným směrem, zastavovat a případně měnit tempo na náš hlas. Nedoporučuji zde ovšem žádné dlouhé lonžování jako u dospělého koně. Bavíme se pouze o přípravě. To znamená pocvičit rozejití jedním směrem, obrat na druhou, zastavit, změnit tempo a cvik změnit v jiný. Rozhodně není fyzicky vhodné koně několik minut lonžovat na kruhu a už vůbec ne s vývazem!

Doporučuji věnovat Vašemu hříběti dostatek času a píle, všechno věnované úsilí se Vám vrátí. Poprvé budete mít možnost vše zúročit už ve fázi obsedání. Pokud budu předpokládat, že obsedat budete kolem 3tího roku věku, Váš kůň už může znát veškerou práci ze země. Na Vás pak už bude jen přidat mu jezdce a vysvětlit, že cviky nyní nepožadujete ze země, ale ze sedla.

Jsou nějaké hry, které se svým hříbětem můžu hrát?

Pokud nejste příznivci nových metod, tak tenhle odstavec ani nečtěte 🙂 . Poměrně nedávno jsem se seznámila s metodou, která je v široké veřejnosti nazývána jako R+ (pozitivní posilování). Popsání jejího fungování a principů je na další samostatný článek. Každopádně jsem zjistila a sama vyzkoušela, jak zábavné to pro hříbata i lidi může být. Hříbě i majitel se poměrně hezky odreagují. Řekla bych, že tato metoda může mít velmi příjemný vliv na psychiku koně. Necháváte ho totiž, aby sám za odměnu řešil úkoly, které mu předkládáte. Pomocí toho se dají natrénovat praktické věci, jako je například následování různých předmětů (fajn při ošetřování), a nebo nasazování ohlávky či uzdečky. Nasazení ohlávky a uzdečky pak může vypadat tak, že koni předložíte uzdečku a on se Vám sám a dobrovolně zakousne do udidla.

Atmosféra toho, jak může výcvik vypadat je zachycena na následujícím videu: https://www.youtube.com/watch?v=KtS0cq4xTWY

 

Autor: Drahomíra Chmelová

Foto: Drahomíra Chmelová

http://www.seesee.estranky.cz/

https://www.facebook.com/brindleseesee