Jak začít s dětmi u koní

Koně se dětem líbí, a tak se touží většinou již v předškolním věku povozit, nebo koníka pohladit. Lidé – laici mají o pobývání u koní často velmi zkreslené představy.

Co by se měli děti a jejich rodiče dozvědět a naučit?foto1

Já osobně nejsem v žádném případě zastáncem toho, že dítě dostane připraveného a nasedlaného koně, využije ho pouze jako cvičební nářadí a o koních vlastně vůbec nic neví.

Sama se snažím dětem vysvětlit vše a pěkně ze široka. Začínám tím, jak koně žijí. Že je pro ně přirozené žít celý den venku a ve stádě, v pohybu. Povím jim, jak funguje hierarchie ve stádě, jak koně mezi sebou komunikují, a že jsou to velmi citlivá a vnímavá zvířata. To, že by děti bez dozoru neměly vůbec chodit mezi stádo, by měla být samozřejmost. Na bezpečnost je celkově nutné klást velký důraz. Dozvědí se jakou mají koně srst, že je jiná v létě a zimě a jak s ní dokáží pracovat, a že špinavý kůň venku je vlastně spokojený. Povídáme si i o tom, jak dlouho nosí kobylka v bříšku hříbátko a jak přichází na svět.

Důležité je poučit děti i rodiče o tom, čím se koně živí a proč se nesmí krmit pečivem a ovocem.

Pokračujeme péčí o koně, která obnáší samozřejmě i kydání, vození sena, doplňování vody. Při manipulaci s koníkem dítě učím, aby ho nejprve pozdravilo a pohladilo, po té se učíme teprve nandavat ohlávku a koníka vést. I samotné vedení koně představuje nelehké učení, i když se to samozřejmě laikům nezdá.

Při čištění upozorňuji děti, aby koně vždy oslovily, než k němu dojdou, aby o nich věděl. Samozřejmě i při čištění dbáme na bezpečnost, začínáme pěkně od krku dozadu. Čištění kopyt se ze začátku rovněž nemůže obejít bez naší pomoci a vysvětlení, jak nohu zvednout a držet.kopýtko

 

Samotná jízda na koni je úměrná věku a schopnostem dítěte. Malé děti se vozí s vodičem a s člověkem, který je přidržuje. Po celou dobý ježdění nesmí chybět ochranné pomůcky – helma, vesta. Výborné je začít učit dítě jezdit pouze v jezdeckém padu s držátkem. Vnímá tak pohyb koně, jeho energii a učí se lépe rovnováze a správnému zdravému sedu. Zavřít oči a vnímat pohyb koně je hodně důležitá věc. Začínáme na jízdárně nebo v kruhovce, později můžeme jít na procházku do terénu. Koně stále vedeme.

S většími dětmi trénuji vodění koně v terénu, zkouší si různé cviky, vodí koně přes kavalety, obcházejí stromy, vedou ho po určité dráze, učí se chodit vedle koně z kopce a do kopce, respektovat vzájemně osobní prostor.DSC01992

Teprve na konec začínáme s popisem výstroje – sedla a uzdečky a učíme dítě koníka nasedlat a nauzdit. Když se dítě učí jezdit v sedle, zařazuji cviky na rovnováhu (upažit, podrbat koníka střídavě každou rukou na ocase, střídavě mezi ušima, střídavě si sáhnout na opačnou špičku boty, klasický kolotoč, stehenní sed, vysedávání bez třmenů apod…..) .

Po zvládnutí všech těchto věcí teprve začínáme s výukou ježdění. Zkoušku pobídky lze velmi dobře nasimulovat na zdravotním míči. Zkusme si sami někdy sednout na velký zdravotní míč a vnímejme, jaký děláme pohyb pánví, aby se míč posunul dopředu nebo dozadu. DSC00406Přesně tak by to mělo být i s naší pobídkou, kterou koni sdělujeme pohyb vpřed nebo vzad..

 

 

 

 

 

 

 

Autor, foto: Lenka Kavková