Jaro

Venku se už pomalu probouzí jaro. Je to krásné roční období, na které se spousta lidí nedočkavě těší. Blížící se jaro však může také někomu přidělávat vrásky na čele. Řada majitelů koní se jistě obává začátku pastevní sezóny. V tomto období totiž často dochází ke schvácení kopyt neboli laminitidě. Se schvácením mají problém hlavně poníci díky svému sklonu k nadváze a velké žravosti. Sami takové šestičlenné stádo poníků máme a těžkým schvácením jednoho z nich jsme si prošli. Pokud o tomto problému přemýšlíte nebo se mu snažíte nejrůznějšími opatřeními zamezit, zkuste zapřemýšlet ještě o jednom způsobu řešení- vybudujte svým koním ustájení formou Paddock Paradise (PP). A budete mít po jarních starostech natrvalo. Ve fungujícím PP se Vám koníci s vysokou pravděpodobností neschvátí a můžete tím vyřešit i případný problém s jejich obezitou. Že už jste o tomto ustájení slyšeli, ale usoudili jste, že je pro Vás moc náročné na údržbu a provoz nebo Vám připadalo nemožné ho vybudovat? Pokusíme se Vám díky vlastním zkušenostem s touto formou ustájení objasnit a třeba i částečně vyvrátit nejčastější námitky proti PP.

  • Peníze jsou až na prvním místě, takže nejprve finanční náročnost PP:

Říká se, že vybudovat fungující PP je velmi drahé. To ovšem nemusí být zas až tak úplně pravda. Pokud máte koně na svém pozemku nebo u majitele, který pro Vás bude mít s úpravami pochopení, máte z velké části vyhráno, protože PP se dá vybudovat prakticky kdekoliv. Jestliže pozemek teprve sháníte, můžete si ho vybírat už s cílem budoucího budování PP. Takový pozemek nemusí být vůbec drahou záležitostí, protože pro koně je vlastně nejlepší zanedbaný málo udržovaný prostor. Předpokládejme tedy, že máte k dispozici plochu, kterou lze upravit na PP. Vnější ohrada je samozřejmě nezbytně nutná, ale tu už buď máte, nebo byste ji na novém pozemku stejně museli postavit. A na vybudování vnitřních prostor už stačí většinou přenosné plastové stojky, do rohů je vhodné použít sloupky dřevěné a k nim můžete připevnit pouze úzké pásky (10-20mm). Jelikož nám jde primárně o zamezení spásání celých luk koňmi a zvýšení jejich pohybu za pomoci vybudování cestiček (tracků), není na začátku nic víc potřeba. Je to tedy otázka maximálně pár tisíc korun. Vše ostatní už se dá dodělávat průběžně, když máte na další úpravy peníze.

Seno rozneseno, nic víc není potřeba

Seno rozneseno, nic víc není potřeba

Finančně náročné se někomu může zdá i krmení senem po celý rok. To samozřejmě něco stojí, ale řada lidí krmí i poníky nejrůznějšími granulemi, ovocem či zeleninou. Když toto odbouráte, možná ještě ušetříte. On takový shetland či hafling opravdu nepotřebuje ke svému přežití mrkev a jablko každý den. Naopak i takové přikrmování může být spouštěčem laminitidy.

 

 

 

 

 

  • Samotné vybudování Paddock Paradise je příliš složité:

Jak již bylo zmíněno, v prvé řadě nám jde o vytvoření několika cest, po kterých se budou koně pohybovat. Obvykle jde o tzv. hlavní track podél vnějších ohrad a poté dle dispozic pozemku o zbudování několika dalších „propojek“ uvnitř PP. A to není až tak složitý úkol. Případné vysypávání cest štěrkem, budování zdroje vody a další se dá dělat až během fungování PP. Nemusí být vše hned na začátku perfektní, hlavní je s budováním začít.

  • Každodenní péče o koně v PP zabere hodně času:

Když už si koně pořídíme, je jasné, že nám to část volného času zabere. A to bez ohledu na způsob ustájení. PP Vám naopak může velmi pomoci v situacích, kdy z nějakého důvodu máte na své koně méně času. Jeho velkou výhodou je, že koně vlastně neustále chodí, tudíž vůbec nemusíte řešit, že by neměli dostatek pohybu. Koně si ho v dobře uspořádaném PP zajistí sami. Na Vás je pouze to, zabezpečit jim správné množství krmiva a dostatek vody. Třeba samotné krmení je ve výsledku velmi snadné. Seno můžete roznášet například tak, že do pytle na listí naložíte sena, co se do něj vejde, hodíte ho přes rameno a vyrazíte na procházku po PP. Cestou zkontrolujete, zda je celé stádo a prostor PP v pořádku a za půl hodiny až hodinku máte hotovo. Takto dvakrát denně a to je vše. Tedy pokud není nějaká akutní potřeba něco řešit. Ale to může být i u koní ustájených jiným způsobem. A v neposlední řadě si ještě zajistíte pohyb na zdravém vzduchu sami pro sebe.

haflilntg

Pohyb koní v Paddock Paradise se nezastaví ani v zimě

I když se to možná na první pohled nezdá, dokonce i úklid koňských bobků je v PP o něco jednodušší než na louce. Nejen že je nemusíte dolovat ze vzrostlé trávy, ale i prostor, na kterém je budete hledat, je menší a ušetříte tak čas, který jinak strávíte prohledáváním celé pastviny.

 

 

 

 

 

 

  • Ve špatném počasí budou cesty plné bahna:

To je pravda. Nemáte-li cesty, po kterých se koně v PP pohybují, zpevněné například štěrkem, při deštivém počasí připomínají občas spíše bahenní lázně. Výhodou naopak je, že zejména v suchém nebo slunečném období se bahno v cestách díky chybějící zeleni velmi rychle vysuší. Nicméně z vlastní zkušenosti můžeme říci, že bahno samotné není tím zásadním problémem například pro zdraví kopyt. Koně jsou totiž neustále motivováni k pohybu a sami tak nemají tendenci se na nejvíce rozbahněných místech déle zdržovat. Mnohem horší je, když ve spoustě výběhů koně pouze stojí, žerou, a konají pod sebe potřebu u velkého balíku sena, kolem kterého je zem rozdupaná a rozbahněná. Takže ano, při špatném počasí je v PP část prostoru bahnitá, ale možná to vadí více lidem nežli koním.

  • Co dělat s loukami, na kterých se koně nemohou pást:

Máte-li možnost trávu usušit a uskladnit, je to určitě nejlepším řešením. Pokud však tuto možnost nemáte, můžete ji nechat jednou až dvakrát za rok zmulčovat. Také si nemusíte trávy až do podzimu všímat a koním ji zpřístupnit až ve chvíli, kdy už pro ně není nebezpečná, což je během zimního období až do nástupu jara. Pokud napadne sníh, koně se navíc zabaví vyhrabáváním staré trávy tak, jak by to dělali i ve volné přírodě.

koně v zimě

Koně puštění na louku v prosinci, kdy už pro ně není tráva nebezpečná

Prostor vzniklý mezi cestami lze využít i zcela jiným způsobem. Můžete tam například chovat různá zvířata, vybudovat jízdárnu či pěstovat zeleninu. Fantazii se meze nekladou.

 

 

 

 

 

 

  • Vždyť se ti chudáčci budou muset stále dívat na krásnou zelenou travičku, na kterou se nesmějí jít pást:

Opravdu jsme se velmi báli toho, že naši koně budou smutně koukat na trávu všude kolem a nebudou žrát seno roznesené v PP, případně že budou na tyto louky cíleně utíkat. Naprostá většina koní jde opravdu raději žrát dostupné seno nebo si vykusují zbytky trávy. Tendenci utíkat na louku nemají, ani na ní během dne smutně nekoukají. Koně zkrátka neřeší to, co by mohlo být, ale žijí tady a teď.

Tolik tedy naše zkušenosti s asi nejčastějšími dotazy ohledně ustájení formou Paddock Paradise. Pokud máte nějaké další otázky, neváhejte nás kontaktovat a bude-li to jen trochu možné, rádi Vám poradíme či odpovíme na Váš dotaz. Můžete se také inspirovat naším článkem o budování PP. Několik článků ohledně PP najdete také na našem webu.

mini

Náš minishetland zkoumající nově zpřístupněnou část lesa

 

Autor a foto: Jaroslav a Eliška Baštovi

http://kone-valterice.webnode.cz/