Koník Escadino a Dornova metoda

Koňský život je průměrně jednou tak dlouhý jako život psí a během života se kumulují problémy, které je trápí ve stáří. Navíc nároky majitelů na koňské tělo jsou často větší než na pesany. Musí nést svého jezdce, jsou sedláni, vyvazováni a v zátěži jsou vystaveni nepřirozenému pohybu a tréninku. Dochází k traumatům při skákání, ve výběhu, při uklouznutí. V průběhu let dochází k akumulaci problémů, které časem překročí adaptační schopnosti zvířete a projeví se na zdravotním stavu. Někdy jsou onemocnění náhlá a zjevná (traumata) a jindy přichází problémy s pohybovým aparátem plíživě a sotva znatelně.

Pacient Escadin je koník, který si užívá důchod.tři Byl dlouhodobě využíván na hobby ježdění. Před několika lety měl úraz, kdy ho kopl kůň do prsou. Po úrazu byl téměř bez problémů. Kromě několika epizod, kdy nechtěl dávat hlavu dolů. Majitelé se rozhodli mě kontaktovat, když se u Esciho začalo objevovat pocení pouze na jedné straně těla. Výrazná byla nižší ohebnost krku. Před ošetření Dornovou metodou je doporučitelné vyšetření koně veterinárním lékařem – pokud dochází k patologickému pohybu.dva Obzvláště důležité je vyšetření po akutních traumatech, aby se vyloučily kontraindikace při kterých by neměla Dornova metoda probíhat. Vzhledem k tomu, že jsem veterinární lékařka a Doporučený terapeut Dornovy metody, nechala jsem si koníka předvést a provedla diagnostiku kulhání. Bylo zjevné kulhání na pravou přední končetinu a strnulost krku v pohybu. Velmi výrazný byl dorsální posun lopatky a nefyziologické osvalení celé této oblasti, tím došlo k spazmu a otoku tkání v okolí lopatky. Zjevný byl i posun ramenního kloubu. Vlivem úrazu byla posunutá hrudní kost doprava. Od toho se odvíjely i posuny krčních obratlů a spazmy svaloviny na krku před lopatkou. Jako další méně významné nálezy byla snížená hybnost u některých kloubů, posun čéžek, mírná rotace pánve a rotace atlasu. Po zdronování celého koníka jsem baňkovala i spazmy svaloviny. Již krátkou chvíli po terapii byl vidět mírný ústup chronického otoku nad lopatkou. Koník se hned po Dornovce uvolněně vyválel.

Terapie má vždy probíht v klidu a ve spolupráci koně s terapeutem a majitelem. Proto je skvělé, že je kůň uvolněný, spolupracuje a po DM se vyválí. Po třech dnech mi majitelka volala, že se jí zdá Escadino více uvolněný. Zrychlil krok, lépe se otáčí a ve výběhu i cválá sám od sebe, což v poslední době dělal velmi vyjímečně.jedna


Po třech týdnech jsme s Escadinem opět pracovali na jeho pohybovém aparátu. Při předvádění v kroku a klusu chodil mnohem čistěji. Pohyboval se lehčeji, kulhání bylo mírnější. Spolupracoval ještě lépe než při první terapii a terapii přijímal velmi dobře a citlivě. Postavení ramen a hrudní kosti bylo téměř dokonalé. U lopatky mizel otok a její postavení bylo fyziologické. Jelikož už Esci zarostl medvídkovskou zimní srstí, nedávali jsme již baňky a pracovala jsem jinými technikami na lokální uvolnění svalů. váleníVzhledem k velkému posunu obratlů bylo nutné ještě zapracovat na krčních obratlech, ale jde vidět, že i na krku se mnohé změnilo k lepšímu. Je skvělé vidět změny u koní i psů, kteří jsou ošetřování Dornovou metodou (ať již preventivně či při projevech onemocnění).

 

 

 

Autor a foto : MVDr. Jana Sekvencová, DoTh.

/https://www.facebook.com/dornovametodavyskov/