Koňská energie a propojení jógy s jízdou na koni

Cítíte se příjemně a vyrovnaně po určité době strávené v blízkosti koně, nebo při jízdě na koni? Máte vyčištěnou hlavu od starostí? Máte lepší pocit a náladu? 🙂

Pak jste se naučili ochutnávat z jednoho velkého daru přírody, neboli vnímat koňskou energii.míša 2

Kůň je velmi citlivé a ušlechtilé zvíře. Moc dobře vycítí naši náladu, dokáže rozpoznat to, jestli máme z něčeho strach, jestli jsme smutní nebo šťastní, netrpěliví nebo naštvaní. Cítí, když se nám jen o trochu víc rozbuší srdce. Podle toho pak také kůň reaguje.míša 3

Naučíme-li se zvolnit své tempo a uvědomit si jedinečnost okamžiku – tady a teď -, vnímat koňské teplo a dech, pocítíme, jaký zázrak se začne odehrávat a co nám čistá koňská energie, koňská řeč těla a přímý způsob vyjadřování nabízí.míša Čím dříve se staneme v komunikaci s koněm trpělivější, jemnější a  zároveň jasně se vyjadřující, tím dříve dosáhneme souznění s ním. V tomto souznění kůň opravdu reaguje jen na naši pouhou myšlenku. Ať už při práci nebo hraní ze země, tak při jízdě.

 

A jak nám může pomoci jóga? Cvičení jógových ásán a posílení hlubokého stabilizačního systému  nás udrží ve skvělé fyzické kondici. Při jízdě na koni přestaneme hrbit nebo všelijak hroutit záda, dokážeme lépe pracovat s pánevním dnem a břišními svaly. Neméně důležité je umění zklidnit mysl, uvolnit se a správně jógově dýchat. Staneme se více vyrovnaní, což jistě náš koňský parťák ocení 🙂

Okolo koní byla, je a asi i pořád bude vždy převaha žen. Proto bych ráda zmínila také skvělé účinky homonální jógy a jógy pánevního dna (neznamená to ovšem, že by tyto nebyly vhodné také pro muže, ale více to zřejmě využijí ženy). Při jízdě na koni většinou nevědomky masírujeme vnitřní orgány a posilujeme pánevní dno. Posílením, správným pohybem a zaktivováním nebo uvolněním svalů pánevního dna koně jemněji rozejdeme, zastavíme, zacouváme. Osobně si proto myslím, že jóga a jízda na koni se dobře prolínají a doplňují.

Zeptala jsem se na pár otázek své kamarádky a lektory hormonální jógy, Hanky Suberové.

  •    Hani, jak na Tebe působilo setkání s koňmi, být v jejich přítomnosti a blízkosti?

Ačkoliv jsem na koni seděla naposledy někdy v dětství, přišlo mi, že to není o tom JEZDIT, ale VNÍMAT. hani 3Když jsem k tobě přišla, koníci mi přiklusali vstříc a dávali hubičky, štouchali a nabízeli kontakt a já měla pocit, že se takhle vídáme každý den 🙂 .

 

 

 

 

  • Jak jsi se cítila při jízdě na koni?

Dostala jsem od tebe takové to sedlo, nebo spíš dečku a během chviličky jsem se uvolnila a začala koně vnímat, věřím, že i kůň mě. Jízda byla přirozená, cítila jsem se velmi dobře. Uvědomila jsem si, že po několika minutách vím, s kým mám tu čest. Koník, tedy klisna, na které jsem jela, se velmi snažila, aby se mi to líbilo, byla vstřícná a milující. Je to jako u lidí, už po prvním rozhovoru víte, kdo před Vámi stojí.

  •     Jak bys viděla Ty, jako nejezdec – propojení hormonální jógy a jízdy na koni?

Bavily jsme se spolu Leni o pánevním dnu, které se jízdou na koni posiluje. Praktikuji tzv. hormonální jógu pro ženy, jógu, která s pánevním dnem a energií v oblasti pánve a břicha pracuje. Zní to zvláštně, ale měla jsem pocit, jako by se vše „dole“ uvolnilo. hani 2Oblast pánevního dna souvisí podle východních tradic s naším „zakořeněním“ sepětí se vším kolem nás, uzemněním. Často v této oblasti míváme různé bloky, které se fyzicky projevují u žen například záněty, výtoky, cystami, atd. Myslím, že jízda na koni pomáhá tyto bloky uvolnit.

 

 

 

 

 

Autor: Lenka Kavková, Hana Suberová http://www.jogahormonalni.cz/

Foto: Tomáš Hlaváč, Lenka Kavková