Koňská záchytka pomáhá koním, pomožme i my

Skvělá dáma, Zuzana Kazdová, má pod svými ochrannými křídly Koňskou záchytku. Koňská záchytná stanice není hlavním zaměstnáním Zuzany. Její snahou a cílem je pomoci koním, kteří  se dostali ne svým zaviněním do špatného stavu – týráním, zanedbáním, po úraze, nebo koním určeným na jatka či trpících podvýživou atp..

KZS není útulek, ale spolupracuje s útulky i soukromými stájemi po ČR, veterináři, právníkem, fyzioterapeuty, koňskou záchrankou, trenéry přirozené komunikace, Krajskou veterinární správou a dalšími jednotlivci a organizacemi.

  • Zuzano, obracejí se na Vás lidé, kteří se nemohou z nějakého důvodu o svého koně dál postarat, nebo spíše řešíte nahlášené případy týraných koní?

Spíše to první 🙂 , ale vlastně oboje, pokud můžeme přispět rozumným přístupem rozumným majitelům a jejich koním do nového domova, je to moc fajn. Bohužel jsou mezi námi i majitelé, kteří koně nejen zanedbají, ale dlouhodobé zanedbání přechází v týraní, je to celkem tristní stav po ČR, útulky pro pejsky a kočičky má každá obec, koně jsou velcí a péče o ně je nákladná a někdy lidé, pro nás nepochopitelně, nechávají situaci ,,vyhnít,,…Přece každý rozumný člověk, který vlastní zvíře, pokud se dostane do situace, např. dlouhodobé finanční tísně, situaci řeší a nezavírá oči… koně neumějí mluvit, ani moc sdělovat bolest, trpí mlčky a co je horší, často úplně zbytečně…  

  • S jakými útulky spolupracujete?

Spolupracujeme tam, kde je to třeba, dáváme si navzájem vědět o kauzách, komunikujeme se soukromými stájemi, veterináři, právníky, snažíme se situace pokud možno řešit efektivně a rychle, není výjimkou, že pokud to situace vyžaduje a umožnuje přístup majitele, od zavolání S.O.S. jedeme na místo ještě tentýž den-večer.. sdružujeme aktivní dobrovolníky, kteří chodí do zaměstnání a tak je to někdy opravdu náročné, ale věříme, že to má smysl, protože podobné zařízení po ČR neexistuje.. 

  • Koně u Vás zůstávají po dobu nezbytné péče a dále se jim snažíte najít vhodný domov? Jakou máte kapacitu?  
nara

Nara

Přesně tak, kapacita… máme pronajaté dvě pastviny a paddock jako karanténu na dvou různých místech…hlavně se snažíme, aby to zvládla ,,naše kapacita,, tzn. naše fyzické a psychické a v neposlední řadě finanční možnosti. Každý kdo sleduje náš transparentní účet, vidí, že pracujeme s malým rozpočtem, nebo finance doplňujeme i z vlastních akcí, ideální je příjímat koně po max. 2-4 najednou, po jejich umístění můžeme přijmout opět další, tato činnost nejde dělat s desítkami koní najednou, je to často nadstandardní péče, ,,piplačka,, a individuální přístup ke každému koni, než se dá do pořádku… opravdu do pořádku, po všech stránkách… 

 

  • Kdo Vám pomáhá se zdravotními problémy koníků a se sestavením krmení?

Pomáhá nám velmi mnoho externích spolupracovníků, kterým patří velký dík.

Jezdí k nám skvělý pan veterinář MVDr. Pavel Jeřábek, skvělá fyzioterapeutka MVDr. Kamila Retta, výborný pan kopytář Jirka Podhajský, s rozkrmováním vyhublých koní nám kromě veterinářů radí pan Novák z firmy Fitmin, MVDr. Romana Babáková z Alltechu, často konzultujeme i s minulými veterináři, kteří koníka ošetřovali, hledáme i alternativní řešení, podporu homeopatik, podporu celostní, posílení psychiky vhodným sestavením ,,stáda,, , pohybového programu a v neposlední řadě hledání vhodného domova.  Moc bych chtěla také poděkovat mojí kolegyni Petře Fialové, že vydržela pomáhat i ve chvílích, kdy jsme pro nedostatek sil uvažovali, jestli dál pokračovat, ale vždy převáží to, že pokud lze pomoci, prostě jdeme a uděláme to, má to smysl a dobíjí nás to zpětně, pak se i problémy pořeší a ,,nakopnou nás,, do další činnosti… 🙂 .

  • Kolika koníkům už jste dokázali změnit život k lepšímu?

Myslím, že je to už více než 40 ti koním, přesné číslo vždy dopočítáváme koncem roku, někteří koníci jdou do nového domova rovnou a to je ideální, někteří se zachytí u nás a pak jim hledáme nový domov… naštěstí musím říct, že všichni koníci mají úžasné majitele a z nich se stali naši přátelé :-). Chtěla bych jim moc poděkovat za to nejcennější pro koníky, nový domov 🙂 .

  • Jak sama zmiňujete, řešíte i případy, že koně prostě přestanou člověka bavit, nebo se jim schvátí a dál se o něj už nechtějí starat. Jak je na lidi nejlépe apelovat, aby si uvědomili, že zvíře není věc a že člověk má za něj zodpovědnost?
slepá kobylka

Slepá kobylka

Apelovat.. spíš to nějak tak souvisí se stavem společnosti, tam, kde je možné, že se odkádají miminka do igelitek a staří lidé do LDN …to je naše společnost v tomto tisíciletí… z toho mrazí… my bychom rádi přispěli k tomu, aby už malé děti věděly, že koník je živý tvor, ne sportovní nářadí, které se ,,zhuntuje,, a pořídí se nové…propagujeme venkovní chov na pastvinách, celostní přístup ke koni po fyzické a psychické stránce, aby kůň i člověk spolu byli spokojeni… děláme semináře, přednášky, programy pro děti, pro rodiny v tomto směru 🙂 .

 

 

 

 

  • Jaká je ještě další náplň Vašeho sdružení?

Jinak se věnujeme i hiporehabilitaci, resp. AVK – aktivity využ.koně, mám se svým koněm licenci České hiporehabilitační společnosti a rádi přivítáme děti i dospělé. Dětské domovy u nás mohou využít svezení zdarma, vozíme např. maličké děti do 4 let z Dětského domova v Jihlavě…Jinak jak jsem uvedla: kurzy, přednášky, každý rok také pořádáme Benefici, letos už po 5. se uskuteční 1.8. v Hospodářském Dvoře v Bohuslavicích u Telče, srdečně všechny zveme 🙂 . Benefice je celoodpoledním programem o koních a pro koně, s doprovodným programem pro celou rodinu 🙂 . V krásném areálu, vstup činbí 100,-Kč,  každý rok přijde asi 200 lidí /děti neplatí 🙂 / ,pro nás je to hlavní celoroční příjem, takže podpoříte dobrou věc a užijete si fajn den, součástí je i bohatá tombola atd. 🙂 .

  • Jak Vám mohou lidé nejlépe pomoci?

Ted akutně potřebujeme sehnat auto na tahaní vleku. Uvítáme každou pomoc, fyzickou, finanční, náš učet u FIO je transparentní, můžete tak sledovat použití každé koruny: https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2200596995

2200596995/2010

Vážíme si každé pomoci a podpory.

Každý den se najde někdo, ochotný pomoci dobré věci. Přidejte se k nám, má to smysl!

Děkujeme

 

Autor: Zuzana Kazdová

Foto: Koňská záchytka

http://www.konskazachytka.wbs.cz/