Kraniosakrální osteopatie ve službách koní – seznamte se s CSO

Kraniosakrální osteopatie (CSO) je velmi jemná manuální terapie, pracující s konceptem kraniosakrálního systému – tedy pohybem mozkomíšního moku mezi lebkou (cranium) a křížovou kostí (sacrum). Terapeut při ní využívá jemný tlak přibližně pěti gramů, díky kterému je možné dobře vnímat veškeré tělesné struktury. katka 1Během terapie je zjišťována a nenásilně napravována mobilita jednotlivých částí systému. Díky své neinvazivní podobě je CSO vhodná pro všechny typy pacientů. Nejčastěji ji využívám u starých koní, koní po těžkých úrazech či zákrocích, hříbat či jedinců, kteří jsou vysoce senzitivní. Cílem této terapie není vracet věci na správné místo dle terapeutova domnění, ale nastolit v organismu rovnováhu a podpořit jeho autoregulační schopnosti.

Pojďme od suché teorie a frází k praxi a podívejte se se mnou na případy několika mých pacientům kteří podstoupili ošetření Kraniosakrální terapií ať už jako prevenci nebo jako řešení akutního stavu.

 

  1. Valach 30 let, poslední rok bez zubů, horší výživný stav, občas lehce apatický a unavený.Terapie 3x, vždy po týdnu. Nejedná se o lokální ošetření, pokaždé pracuji s celým tělem. Reakce během terapie jsou přiměřené jeho vitalitě, tedy velmi jemné. Po terapiích začal dobře přibírat, získal zpět pozici vůdčího koně a vrátil do stavu, ve kterém byl před přibližně pěti lety.

 

  1. Klisna 11 let, po fraktuře C6,C7, extrémně zablokované lopatky, odmítá kontakt s cizími lidmi, neošetřitelná jakoukoliv jinou metodou. Ošetřena lokálně v oblasti krční báze, hrudníku a ramen. Během terapie usnula, po cca dvaceti minutách došlo k uvolnění celé oblasti. Okamžitě po terapii vykazovala mnohem volnější pohyb hrudních končetin. Klisna při dalších terapiích bez problémů spolupracovala.katka 2

 

  1. Valach 27 let, po silné, dosud ne zcela doléčené viroze. Velké pohybové problémy a bolestivost celého těla. Uvolnění křížové kosti trvalo relativně dlouho, ale následovalo snížení tenze v celé linii hřbetu. Během práce na hrudníku došlo k výraznému zvýšení tepové a dechové frekvence a kůň se rozkašlal. Tento stav trval přibližně 20 minut, pak usnul. Druhý den hlásila majitelka zlepšení celkového stavu.

 

  1. Klisna 16 let, silná kolika, přibližně šest hodin nereagovala na opakovanou medikaci a její stav se zhoršoval, bez možnosti převozu na kliniku. Provedeno lokální ošetření břicha, během nekolika minut se začala obnovovat peristaltika a klisna začala do patnácti minut vyměšovat. (U kolikových stavů vyzkoušeno několikrát a vždy s výborným výsledkem.)

katka 3

  1. Klisna 12 let, po zranění ramene. Výrazný posun kloubu nahoru, pohmoždění okolních měkkých tkání. Druhý den majitel hlásí zmizení otoku a výrazné snížení citlivosti. Třetí den po úrazu klisna bez jakýchkoliv známek kulhání.

 

Autor: Ing. Kateřina Kumble

http://www.dotknisekone.cz/

Foto: Lucie Petříková