Kurz s Katkou Santarovou

Nedávno jsem se byla podívat na kurzu Katky Santarové. Káťu jsem osobně poznala poprvé a jsem za to moc ráda. Kurz se konal z větší části na farmě Passerovna v Nepřejově. Jméno obce splnilo svůj účel a první den kurzu nám vůbec nepřálo počasí 🙂 . Ale i přes tuto nepříjemnost to všichni účastníci i Káťa zvládli skvěle. Znovu jsem se přesvědčila, že lidé od koní jsou opravdu lidé do nepohody, že nejsou z cukru a i v silném vytrvalém dešti dokáží normálně fungovat 🙂 .  Zato my diváci, kteří jsme téměř všichni byli oblečeni do 20 stupňů, které nám na Seznamu slibovali, jsme po chvíli drkotali zimou.
DSC07198Avšak nám byla ihned poskytnuta první pomoc v podobě horké polévky a náhradního oblečení od známých někoho z diváků :-). Náležitě jsme si tedy kurz užívali a svou přítomností nás obšťastňovala některá zvířátka z farmy. Například prasátko se občas přišlo nechat podrbat a pak si to štrádovalo kolem, jízdárna nejízdárna, kurz nekurz. Krásná jerseyka byla odvážnější, pobyla s námi u stolu a zkoumala všechna naše zavazadla, hrnky a kapsy 🙂 .

Kurzistů byl slušný počet, rozdělených do několika lotů. Káťa jim pomáhala při práci a komunikaci s koněm ze země i ze sedla. Zase jsem žasla, kolik lidí umí například krásně pracovat se svými koňmi bez uzdění, jen na dvou bičíkách.DSC07205

Katka dala každému z kurzistů úkol, na kterém podle jejich individuální potřeby pracovali. Bylo moc hezké pozorovat, jak se jim po chvíli na tvářích vykouzlil úsměv a koníci s nimi čím dál lépe spolupracovali. Katka je učila, jak toho všeho dosáhnout bez nátlaku, násilí a tak, aby to bylo spravedlivé a příjemné pro oba, pro koně i jezdce.

Zaujala mě například majitelka s koníkem, který příliš spěchá dopředu, protože i já řeším obdobný problém. Katka jí dala úkol. Vytyčit si na jízdárně bod, do kterého chce dojet – a to bez pobízení, bez otěží, nechat koně podle jeho tempa – a tam zastavit. A stát tak dlouho, dokud se koník neuvolní a nebude v klidu stát. A to celé trpělivě znovu a znovu. Hlavně šlo o to, aby jezdec měl „v hlavě“ to, aby koník šel co nejpomaleji. A ono to po nějaké době opravdu šlo 🙂 .

S někým jiným zase Katka řešila sed jezdce, správné držení těla, rovnováhu a tím i sladění pohybu koně a jezdce. Chody koně začaly být mnohem pravidelnější a uvolněnější.DSC07240

Další jezdec chtěl pracovat na lepším shromáždění koníka ve cvalu na jednu ruku. Stačilo pravidelné lehké upozorňování koníka hůlkou na vnější zadní straně a bylo po problému.

Několik dalších kurzistů nacvičovalo práci ze země, pozornost koně, osobní prostor, ustupování na známou Katčinu „bublinu“ 🙂 , prostupování koně v plecích a další. Díky trpělivosti, důslednosti a správně načasovanému momentu pochvaly byly vidět krásné výsledky.DSC07234

Katka dokázala kurzisty namotivovat, trpělivě vysvětlit vše, co po nich chce, povzbudit je a v neposlední řadě hodně pochválit. Z kurzu jsem si odnesla další cenné poznatky, pohled na různé problémy a jejich řešení a dál hlavně to, že všechno, co si tvoříme ve své mysli na koni nebo vedle koně (zkrátka při práci s koněm) a jak moc se soustředíme na cíl, tak podle toho nakonec vypadá i náš výsledek. Vše, co po koni žádáme, mu musíme umět správně sdělit a to nás všechny právě Katka učila.

 

Pěkný zážitek z kurzu umocnil příjemný kolektiv lidí a koní v Passerovně 🙂 .

 

 

Autor: Lenka Kavková

Foto: Lenka Kavková