Laminitis a homeopatie

Zanedlouho začne pastevní sezóna a s ní přichází i riziko vzniku laminitidy.  S paní doktorkou Marianou Rozlozsnikovou se pokusíme pohlédnout na zchvácení kopyt a jeho řešení pomocí homeopatie.

Každý, kdo se pohybuje u koní už o ní slyšel. Většina se tohoto onemocnění obává a má pro to pádné důvody. Bohužel se neobejdeme bez trochy té anatomie, aby si každý dovedl představit, co přesně se během zchvácení děje.

Co je uvnitř

Představte si kopyto jako botu, která kryje kopytní a částečně i korunkovou kost. Kopytní kost „nedošlapuje“ celou vahou na chodidlovou plochu, ale je zavěšena i do kopytní stěny. Kopytní kost i vnitřní strana kopytní stěny tvoří svislé škárové lístky, které se dále větví na lístečky. Tyto lístečky do sebe zapadají stejně jako zip a tvoří takzvaný závěsný aparát kopyta. Jednotlivé lístečky jsou velmi prokrvené a citlivé. Při každém došlápnutí dochází ke svislému posunu lístků a vzniklý prostor umožní, aby do cév natekla červstvá okysličená krev, buňky lístků se okysličí, vyživí a předají odpadní látky. Když kůň nohu zvedne, kopyto se opět pevněji přimkne ke kopytní kosti, krev se vytlačí směrem ke korunce a dál do celého těla. Díky kyslíku a živinám se můžou lístky regenerovat a prospívat. Laminitida vzniká při poškození“zipu“, kdy se lístky kopyta oddálí od lístků kopytní kosti, dochází k jejich rozpojení.

Samotný název laminitida napovídá, že se jedná o zánětlivý proces. V posledních letech se ale odborníci přiklánějí spíše k teorii, že ve zchváceném kopytě dochází k poruchám prokrvení škárových lístků, které takto odumírají.

Příčiny

Základní rozdělení laminitidy je na akutní, která může postupně přejít až v chronickou.

– První skupinu tvoří laminitidy z vnitřních příčin, kdy kopyta reagují na metabolickou situaci v těle. Může se jednat o různé hormonální problémy ( equinní metabolický syndrom, Cushingův syndrom), horečnatá onemocnění (retence lůžka…), aplikace některých léčiv ( dlouhodobě působící kortikoidy), napojení přehřátého koně ledovou vodou, a zejména překrmení buď jadrným krmivem nebo pastvou. Pokud kůň pozře najednou větší množství jádra, než na který je běžně zvyklý (hlavně  pšenice, kukuřice, ječmen), škroby se nestihnou dostatečně natrávit a dostanou se až do slepého střeva, kde je naštěpí bakterie na kyselinu mléčnou a tzv.aminy. Měnící se PH způsobí odumření některých bakterií, uvolní se tzv. endotoxiny, které spolu s aminy a kyselinou mléčnou způsobí uvolnení vasokonstrikčních látek, které působí zejména na velmi citlivé cévy lístků závěsného aparátu a vzniká laminitida. Nejčastěji se v součané době setkáváme s pastevní laminitidou. Její příčinou je zejména spásání mladé (jarní), bohaté (vojtěška, jetel), staré či přemrzlé trávy, která obsahuje cukry na bázi fruktózy, které působí ve střevě podobně jako škroby z jádra.

4

– Druhou skupinu tvoří mechanicky způsobené laminitidy. Pokud má kůň nějaký problém na končetině, mívá ve zvyku přetížit kontralaterální nohu a může se objevit zchvácení. Dalším důvodem může být intenzivní trénink na neadekvátním povrchu vzhledem ke stavu kopyt. Velkou měrou může situaci zhoršit nesprávná úprava kopyt (podkování, strouhání).

 Terapie

Jelikož se jedná o velmi závažné a bolestivé onemocnění, je vhodné vždy co nejdříve zavolat veterináře, který zhodnotí míru zchvácení, aplikuje vhodná léčiva a navrhne režimová opatření a následnou kopytní péči. Zejména u akutních laminitid doporučuji nepouštět se do samoléčby, Dr. Google nebývá vždy nejlepším rádcem.

Z pohledu hoeopatické léčby by každému výběru léku mělo předcházet důkladné seznámení se s pacientem. Homeopata nezájímá jen bolavé teplé kopyto. Zajímá ho jaké je kůň povahy, jak se chová ve stádě, jakými onemocněními trpívá. V tom pro mě spočívá síla homeopatické léčby, každý pacient je jedinečný. Následující soupis léků je tudíž pouze nástin, na každého koně bude nejlépe působit něco jiného.

ARNICA MONTANA, BELLADONA, APIS MELLIFICA, ACONITUM NAPPELUS

Tyto léky jsou velmi vhodné v akutním stadiu laminitidy. Kopyto je teplé, bolavé, tepe. Aplikují se častěji, např. co 1-2 hodiny, pomáhají odstranit bolest, zmírňují otoky a tak napomáhají prokrvení škárových lístků a jejich okysličení.

HAMMAMELIS VIRGINIANA

Lék účinkuje zejména na úrovni žilního odtoku škárových lístků, pomáhá rozproudit stagnující krev a tím obnovit normální funkci závěsného aparátu.

Hadí jedy (LACHESIS, NAJA, CROTALUS…)

Homeopatika této skupiny obecně působí“rozklad“krve. Pomáhají snížit účinky endotoxinů ze střev, působí antioxidačně.

ARSENICUM ALBUM, CARBO VEGETABILIS

Velmi mocné léky, nedoporučuji s nimi vůbec experimentovat. Uplatňují se při rozkladných procesech, hnilobných stavech, kyslíkovém deficitu. Pacient je celkově zchvácený, někdy až balancuje na hranici smrti.

NUX VOMICA

Nux se je pořád v poklusu, nacpe se vším, co mu přijde pod ruku a je mu pak špatně. Rád si dopřává stimulanty. Lék má dobré účinky u zchvácení zapříčiněné přežráním jádrem.

SULPHUR, PSORINUM

Tyto léky dokáží v indikovaných případech rozhýbat zaseklé stadium nemoci, které se nelepší. Dá se s nimi kouzlit zejména při chronických laminitidách, ale jejich použití patří do rukou zkušeného homeopata. Dobrým vodítkem je autointoxikace, která vzniká dietní chybou.

 

A takhle bych mohla zmínit ještě další desítky či stovky léků. Pokud se rozhodnete léčit vašeho koně homeopatiky, doporučuji vybrat si lékaře, který věc nesmete ze stolu během pár minut. Ona ta mravenčí práce při výběru léku má svoje opodstatnění.

Po odeznění laminitidy či v případě chronického zchvácení je velmi vhodné zamyslet se nad detoxikací organismu jako celku. Tato se dá provést různě – homeopatiky, bylinami či pouhou změnou krmného režimu. Důležité je rozhýbat lymfu a tělo celkově očistit. Zdravé krmné návyky a  vhodné pohybové aktivity dokáží většině laminitid předejít.

Závěrem zbývá popřát hodně štěstí a ať je pro Vás laminitida jen pouhým slovem a nestane se realitou.

 

 

Autor: MVDr. Mariana Rozlozsniková

tel. 728 333 284

 

Foto: Jiří Podhajský