Léčivá síla stromů 1. část

Jarní nabídku pro nás a naše koně mají nejen byliny, ale i stromy….

Smrk, jedle

stromy 1

Jehličnany mají vysoký podíl pryskyřic a esenciálních olejů. Od dávných dob jsou používány k léčbě dny, revmatizmu, kašle a nemoci z nachlazení. Osvědčily se i u jiných nemocí dýchacího ústrojí. Koupel, kdy se vyvaří 150 až 200 g jehličí v 1 litru vody a pak vlije do vany povzbuzuje krevní oběh.

Americké indiánské kmeny vyráběly ze smrku a jedle antiseptická mazání a přípravky působící jako dermatologické, gynekologické, potopudné a projímavé prostředky.

Příznivě ovlivňovaly kašel, tuberkulózu, a revmatizmus.

Obzvláště se osvědčila jedle balzámová.

Ořešák

Dalším stromem u kterého si povíme něco o jeho léčebných vlastnostech je ořešák.

Vlašský ořech je zdrojem draslíku a kyseliny listové. Obsahuje i bílkoviny olej s kyselinovou alfa-linoleovou (Omega 3). Posiluje imunitní systém a příznivě ovlivňuje srdce a krevní oběh. Olej z vlašských ořechů se používá do hydratačních kosmetických krémů a krémů proti vráskám. Je též vynikajícím prostředkem proti padání vlasů, ale hlavně u tmavovlasých žen a u mužů.

Tradiční čínská medicína vlastnosti vlašských ořechů používá k ovlivnění energie ledvin a jejich vlivu na hladinu krevního cukru a celkové Čchi. Ořechy vyrovnávají jin a jang. Odstraňují hlen, používají se proti kašli. Působí proti zácpě, ledvinovým a močovým kamenům a proti impotenci.

V ajurvédě jsou vlašské ořechy považovány za sladké a stahující. Jejich žár zvyšuje pittu a kaphu a omezuje vátu.

V bylinné léčbě ořechové listy stimulují játra a mohou se používat k léčbě kožních problémů, akné a také k léčbě zduřelých žláz a lymfatických uzlin.

Přidávám ještě další zkušenost:
Vnější použití ořešáku- mladé spařené listy se přikládají na postižená místa při hnisání kostí i při jiných kostních obtížích. Hodně teplé obklady je potřeba častěji vyměňovat a nechat na bolavém místě celou noc. Po několika dnech se rána otevře a hnis vyteče. Obklady pomáhají i při obtížně se hojících ranách a nehojících se, nebo tvrdých vředech. Dříve mnohdy zachránily lidi před amputacemi končetin.

Ořešák v Bachových esencích pomáhá zbavit se sepětí s minulostí a nastavit životní změny. Je to „cesta dál“.

V esenciální léčbě nastoluje osvobození a pročištění.

Vývar z ořechových skořápek tlumí dráždivý kašel podobně jako kodein.

Bříza

Je jaro a je třeba odvést z těla toxiny, které se během zimy v těle nashromáždily. K jednomu z nejlepších prostředků, který lze použít je bříza.

V ruské a skandinávské tradici se březové větvičky používaly a používají ke stimulaci prokrvení a oživení pokožky v sauně. Kmen amerických Obžibvejů vystýlal týpí březovými větvemi.

Vnitřně čaj z mladých lístků a listových pupenů stimuluje žlučník, ledviny a játra. Lze ho pít tři týdny jako jarní očistnou kůru. Listy se sbírají v dubnu či v květnu a suší se. Listy břízy také tlumí projevy dny a revmatizmu. Míza čistí krev a posiluje metabolizmus. K zevní aplikaci se hodí březový dehtový olej, který léčí ekzémy a lupénku. Míza je vynikající na vlasy. Listy se přidávají do čerstvých salátů.

V homeopatii má bříza tentýž účinek jako živý strom v zádumčivé severní krajině. Přináší světlo do temnoty.

V esenciální léčbě stupňuje bříza schopnost vnímat krásu a zachovávat klid.

Podívejme se, jak popisuje využití břízy další bylinářský zdroj.
Bříza je krásná i proklínaná panenka našich zahrad. Na podzim potrápí množstvím spadaného listí, ale jinak je jen samý užitek. Krásná pro duši a prospěšná pro tělo. Březové lístečky sbíráme hned po vypučení, když jsou plné léčivé hodnoty.

Hlavní léčivou složkou břízy je značná močopudnost a to jí řadí mezi základní léky na ledviny a močové cesty. Pomáhá uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny. Tím, že odvodňuje organismus a vyplavuje z něj nežádoucí soli, prospívá při revmatických nemocech a kloubních bolestech a je důležitou složkou čajů k podpoře hubnutí a mírnění celulitidy.

Zevně jsou výtažky z břízy osvědčeným prostředkem na vlasy a přísadou do koupelí. Její lepkavé pupeny těsně před vyrašením listů mají neuvěřitelnou léčivou sílu. Má i značný obsah vitaminu C.

Keltové věřili v zázračnou moc břízy. Její dřevo bylo používáno při zapalování obřadních ohňů, aby jim dalo očistnou sílu. Březové košťátko vám z jara vymete z domu vše špatné, celý rok poslouží a další rok ho spálíte při betainových ohních. V pokojích panen se věšely březové větvičky, aby je uchránily před hříchem. Na první pastvu se dobytek vyháněl březovými pruty, aby byl celý rok zdravý a přinášel užitek. V severských zemích se zase popíjí zkvašená březová šťáva, která chutí připomíná šampaňské.

Každopádně platí, že pokud chcete být zdraví, krásní a očištěni od všeho zlého, milujte a využívejte břízu ve všech jejich podobách.

Ještě jedna rada – proti strupatosti jablek a plísním v zahradě
1kg listí břízy na 1l vody se nechá macerovat, pak se ředí 1:5 a používá jako postřik. Prý to funguje úžasně a bez chemie.
V ruské a skandinávské tradici se březové větvičky používaly a používají ke stimulaci prokrvení a oživení pokožky v sauně. Kmen amerických Obžibvejů vystýlal týpí březovými větvemi.

Vnitřně čaj z mladých lístků a listových pupenů stimuluje žlučník, ledviny a játra. Lze ho pít tři týdny jako jarní očistnou kůru. Listy se sbírají v dubnu či v květnu a suší se. Listy břízy také tlumí projevy dny a revmatizmu. Míza čistí krev a posiluje metabolizmus. K zevní aplikaci se hodí březový dehtový olej, který léčí ekzémy a lupénku. Míza je vynikající na vlasy. Listy se přidávají do čerstvých salátů.stromy 2

 

 

 

Autor: Ing. Tomáš Sychra , zdroj Medicinman

http://www.tomsychra.com/

Foto: L. Kavková