Máte „dušného“ koně?

Dušnost …bohužel čím dál častější zdravotní problém našich čtyřnohých kamarádů. I když se budeme držet základního pravidla, kterým je mít koně celoročně venku a ne ve stáji, kde se práší a koně vdechují čpavek z podestýlky, stále nás obklopují i další „hrozby“. Je velmi důležitá kvalita sena, musí být dobře usušené a uskladněné, aby neobsahovalo plísně. Rovněž není vhodné koním podávat celý balík sena, strkají pak  půlku hlavy s nozdrami hluboko do balíku, zdravější je seno kupičkovat nebo dávat do sítí. oba V teplejším období nás mohou trápit různé alergie na pyly, největší hrozbou je v naší republice řepka olejka. Pole jsou takřka všude a květ řepky způsobuje (nejen) respirační problémy, nemluvě o fatálních důsledcích postřiků řepkových polí….

 

 

 

Dušnost je tedy velmi diskutované a časté téma. O svých zkušenostech a o tom, jak lze koním pomoci vlastně docela jednoduchou cestou, nám napsala majitelka jednoho hodně dušného koníka.

Mému koni byli 12 let a trpěl těžkou dušností a takovými záchvaty, že nebyl schopen vyjít ani malý kopeček bez toho, aby lapal po dechu s vyplazeným jazykem a drtivým kašlem. Zoufale jsem každý měsíc nasazovala Sputolizin a Ventipulmin, jediné, velice drahé a krátkodobé léky na tuto „nemoc“.
Ono v podstatě ani o nemoc nejde, ale o alergické reakce většinou na plíseň, na kterou jsou koně obzvlášť citliví, nebo na prach. Jde tedy o oslabení organizmu, proto se tento problém vyskytuje spíše u starších nebo špatně živených koní.  Léky, které jsem používala mě stály nesmírné peníze a pomohly opravdu jen ve chvíli,kdy se podávaly. Pak se problém vracel.
Začala jsem hledat po knížkách, bylinkách, léčitelích…až se mi dostala do ruky jedna knížka velmi dobrého, ale velmi kontroverzního českého léčitele, který uváděl, že astma a jakékoli alergie u lidí jsou velice lehce a TRVALE léčitelné, kombinací bifi kvasnic a obilných klíčků…
Velice mě to zaujalo a začala jsem pátrat . Zjistila jsem, že na trhu jsou k dostání kvasnice pro koně a dokonce i pivovarské. A to velmi levně. 570-1Sehnala jsem si kvalitní ječmen a pokus mohl začít. Půl kýble ječmene jsem zalila studenou vodou a nechala do druhého dne stát. Pak jsem všechnu vodu odlila a zrní prohodila a nechala lehce zakryté do dalšího dne. To už zrnka začala pukat. Mí koně si špatně zvykají na nová krmení, a tak jsem první den dala jen půl hrnku nabobtnalého zrní bez kvasnic. Mému nemocnému koni to docela chutnalo, a tak jsem druhý den stejné množství poprášila i troškou kvasnic…. Prošlo to. 🙂 Další den jsem dávku zrní opět zvýšila a přidala i trošku víc kvasnic. To už byly klíčky pěkné a koníkovi to chutnalo čím dál víc. Každý den je ale nutné zrní v kýblu „prohodit“!!, aby se to mokré zespoda dostalo nahoru a nezačlo kvasit nebo plesnivět. Koni vždy dáváme to MOKRÉ zrní. A zase zakrýt. Postupně jsem dávku kvasnic zvyšovala, až jsme se během 14 dnů dostali na 1 lžíci kvasnic a 1 hrnek naklíčeného ječmene. Půl kýble mi vydrželo asi tak na týden krmení velkého koně a koncem týdne už se tvoří úplné chuchvalce klíčků, po kterých se koně mohou utlouct (jelikož už to nejde nabrat dávala jsem velkou hrst).IMGP4530
Když jsem klíčky spotřebovala, hned jsem si namočila zase další zrní, abych mohla v léčbě pokračovat a nepřerušovat ji.
Asi po měsíci se dostavily účinky, kterých jsem si nemohla nevšimnout.
Pokaždé, když jsme jeli na vyjížďku, trvalo tak půl hod než se mi kůň vykašlal, rozchodil a prohřál a byl schopen jakéhosi pohybu. „Pískání“ ale většinou nepřestalo ani potom, co kašel polevil.
Za čas jsme vyjeli jako vždy a já čekala po prvním kopečku záchvat kašle – a nic… Koník sice funěl, ale ani obvyklé pískání jsem neslyšela a asi jen jednou – aby se neřeklo – lehce zakašlal. Celou vyjíždku jel s chutí, i v klusu, a jen trochu ztíženě dýchal, ale žádný kašel ani sípání.. Nemohla jsem věřit, že tak „obyčejné“korunové a běžné věci dokázali takovou změnu.
V léčbě jsem pokračovala ještě 2 roky bez přestávky a můj kůň je od té doby absolutně bez problémů. Zmizelo „pumpování“břichem a vrátilo se normální dýchání hrudníkem, opět je živý, s chutí si zaběhat.

Alergie jako takové (včetně kožních), jsou především známka špatného fungování metabolismu, imunity a zdravotního oslabení koně. Většinou jde o špatnou nebo zhoršenou funkci jater a trávicího traktu. Kvasnice jsou zdrojem  celé selekce pro játra důležitých vitamínů, především komplexu vitaminu B a klíčky jsou to samé, obohacené o přirozené kyseliny a oleje. Nasazením této kombinace nastartujeme funkci orgánů, které mají na starost odstraňování jedů, toxinů a nečistot z těla..I mému koni v důsledku léčby občas vytekla žlutá nudle, a to už jsem to považovala jen za dobré znamení a známku toho že vše to špatné jde ven a odchází .. A tak tomu také bylo 🙂 .

 

Zdroj: Poradna pro koně

 

 

 

 

Foto: Eva Veselá, int.zdroj Zoo fix