Návštěva Kozodoje

Nedávno jsem navštívila Kozodoj. Tato ekofarma a občanské sdružení se rozprostírá v malebném prostředí Staré Role na karlovarsku. Nádhernou okolní přírodu umocňuje protékající horská říčka Rolava. V Kozodoji chovají hospodářská zvířata – drůbež, kozy, ovce, prasata, skot. Můžeme zde vidět ale i lamy a oslíky. Velmi zajímavá je naučná stezka o ekologickém zemědělství v regionu kolem farmy. Celý areál je pod ochrannými křídly úžasné dámy – Pavlíny Štyndlové.

Trumpetka

Ovečka Trumpetka s paničkou

kladrubáček

Pavlína Štyndlová a kladrubský krasavec

Kozodoj je také místem mimoškolní výchovy, děti mohou navštěvovat různé kroužky, jako například koňský, přírodovědný či fotografický. Cílem kroužků je vzdělávat a podporovat děti směrem k lepšímu vztahu k prostředí, v němž žijeme. Jsou vedeny zábavnou formou, lektoři dbají na to, aby děti nové informace samy prožily a cítily. Aby se přírodní zákony naučily vnímat, přijaly je za své a naučily se je respektovat a důvěřovat jim. Cílem ekocentra v Kozodoji je ochrana životního prostředí, ekologická výchova pro školy, ekologické tábory pro děti a pořádání vzdělávacích programů. Už proběhlo několik seminářů, například Fyzioterapie koní a jezdců, Efektivní využití homeopatie u zvířat a mnoho dalších.… Velmi je doporučuji, sama jsem se jednoho zúčastnila a přijedu i na další. Dozvíte se zde spoustu zajímavých a důležitých věcí a za opravdu symbolickou cenu.

Milouš

mula Milouš

No a samozřejmě zde nechybí ani koně 🙂 . Pavlína byla tak laskavá a provedla mě farmou, zejména jsme prošly pastviny a představila mi jednotlivé koně. Koníci jsou klidní a vyrovnaní, je vidět, že jsou naprosto spokojení, zároveň z nich dýchá vitalita a jsou i ve vyšším věku aktivní. Celou cestou nás provázela mula Milouš, do kterého jsem se hned zamilovala. Dle vyprávění Pavlíny je to skutečná „osobnost“ a vůbec je to samostatná jednotka, která jednak musí u všeho být a jednak se podle své nálady a potřeby přemísťuje z výběhu do výběhu, popřípadě i přeplaví říčku 🙂 a jde navštívit koníky na druhém břehu.

Kozodoj pořádá pravidelně semináře se Zuzkou Prokopovou, se všemi koňmi se pracuje na bázi partnerství koně a člověka. Jezdí pouze na ohlávkách, koníci mají jiskru v očích a jsou to psychicky vyrovnaní jedinci.

Můžeme se těšit, že se dozvíme příběhy kozodojských koní a další zajímavosti z této ekologické farmy.

 

http://kozodoj.cz/

Autor: Lenka Kavková

Foto: Lenka Kavková