Odměna

MíšaCo je ODMĚNA?

Pod pojmem odměna si většina z nás představí nějaký pamlsek – kousek chleba, jablka nebo mrkve. Vyrábí se i pamlsky pro koně. Koně ale můžeme během práce a po práci odměnit i spoustou jiných způsobů. Časté podávání pamlsků může podle mě vést k nepříjemnému zlozvyku – chňapání po prstech, šacování, strkání čumákem. S tím souvisí i nedodržování mého osobního prostoru a nesoustředěnost. Pokud bych tedy chtěla koni dát nějakou dobrotu ve formě pamlsku, hodím mu jej po ukončení cvičení na zem, nebo do kýble. Může se z toho stát taková příjemná tečka za společně stráveným časem.

Pro zvolení ideální odměny je potřeba svého koně znát. Nejčastěji koně odměňuji pohlazením, podrbáním a slovní pochvalou. Tu bychom měli používat pokaždé stejnou (hodný, taak, pašák, šikulka, dobře…). Z našeho hlasu a tónu by měla vyzařovat radost, uvolnění, spokojenost. Pokud vím, že má můj koník rád drbání na nějakém konkrétním místě (často na plecích, mezi žuchvama, v hřívě), můžu toho využít a dávat si s ním během cvičení drbací pauzičky. Ráda bych podotkla postřeh ohledně plácání koní – spousta lidí má pocit, že popleskat a poplácat koně je odměna, pochvala. Ano, pokud budu vždy při uvolnění a ukončení nějakého cvičení koně plácat dlaní do krku, pochopí, že toto mé gesto je pochvala a bude se v tuto chvíli uvolňovat a odžvejkne si, ale když bych si měla vybrat, zda mě někdo po zádech pohladí, podrbe nebo poplácá, vím jistě, že plácání bych si nevybrala. Je to takový hloupý zvyk z dob, kdy koně pracovali na poli a v povozu a člověk je potřeboval zvykat na tažné postroje. Popleskával proto koně bočnicemi z postroje a zvykal koně na všechny možné pohyby a oplácávání, která mohou nastat, aby se jich potom v zápřahu nelekal. Plácání koně je tedy v podstatě otupování koně na něco, čeho se zprvu může bát. S pochvalou to tedy nemá nic společného a raději bych zvolila příjemnější formu dotyku – hlazení a drbání.

Většinu koní si pohlazením či podrbáním získáte, ale jsou i tací, kteří si na přílišný osobní kontakt s člověkem nepotrpí. Pro takové koně není podrbání odměnou, ale něčím, co musí strpět a vydržet. Pokud mi tedy přijde, že si můj koník drbání příliš nevychutnává, můžu jako odměnu použít klid. To znamená nepůsobit na koně absolutně žádnými tlaky, zahodit vodítko na zem a dát koni pauzu. Můžu od koně i kousek couvnout a otočit se od něj pryč, abych v něm umocnila pocit, že má absolutní klid a může relaxovat. V tuto chvíli můžeme často sledovat, že se kůň olízne a přežvýkne si. Koňáci toto gesto znají a říkají, že si to kůň „odžvejknul“. Znamená to, že nad něčím přemýšlí, že něco pochopil, že je smířený se situací a bere jí. Je to také známka uvolněnosti, tedy něčeho, čeho chceme při práci s koněm dosáhnout.

!!!Odměňujte koně i za malé pokroky a náznaky toho, že něco chce udělat správně. Správné načasování odměny je velice důležité. Ve fázi učení odměňuji koně i za malé krůčky a za snahu!!!

 

Autor: Michaela Kunová

Foto: Jiří Tuška