Passerovna

foto Marie Votavová

Tereza Kaurin je majitelkou farmy Passerovna, která se nachází v krásné přírodě na Příbramsku, v obci Nepřejov. Tereza zde se svou rodinou  chová  koně, mléčné kozy, pastevní prasata Kune Kune, jejich křížence, kravičky plemene Jersey a další hospodářská zvířata co nejblíže jejich přirozeným podmínkám. To znamená, že nenajdete zavřená v tmavém chlívku, stáji či někde uvázaná, ale uvidíte je na pastvině, všechna pohromadě spokojeně se pasoucí, mláďata hrající si, samce střežící svá stáda. Tento způsob jejich chovu je nejlepším možným řešením a projeví se i na kvalitě produktů ze zvířátek.

S Terezou jsem se seznámila na jednom z kurzů Káti Santarové, které se v Nepřejově pravidelně pořádají. Je moc šikovná, s oběma svými koníky má pěkný vztah a krásně jim to jde. Mimo své zaměstnání a práci na farmě Tereza vyrábí sítě na seno, pracuje se svými koňmi metodou přirozené komunikace, pořádá PaPa Hraní a začíná s prodejem a rozvozem zdravých krmiv. Přesto, že je hodně vytížená, byla tak hodná a podělila se s námi o své zkušenosti, rady a zajímavosti ze své práce.

  • Terezo, věnuješ se přirozené komunikaci, jak to vlastně všechno začalo, kolik máš koní a u koho jsi se začala učit?
Tereza 4

foto Mirka Sulírová

mirka

foto Mirka Sulírová

V současné době mám dva koníky, za posledních sedm let, co se koním věnuji, jsem měla celkem čtyři koně. Původně jsem byla téměř laik, nepolíbená žádnými jezdeckými styly. Shodou náhod se stalo, že se ke mně dostal koník – hřebeček, kterého jsem znala od dětství a nyní byl v důchodovém věku a měl velké zdravotní potíže. Vzala jsem si ho k sobě s tím, že ho budu jen léčit a dopřeji mu pěkný důchod, budeme spolu chodit na procházky a budu ho mít jako kamaráda. Tak nějak instinktivně jsem tíhla k přirozenému chovu koní a přirozenému jezdectví, a když jsem si na hřebečka nakonec sedla, jezdili jsme spolu na pohodu po lese, na udidle, ale s prověšenými otěžemi, koník měl úžasný charakter. Po té, co jsme se odstěhovali na Příbramsko a měla jsem ho doma, začala jsem se zajímat o přirozenou komunikaci. V blízkosti našeho bydliště působila Eliška Šulcová, která mi ukázala základy kolem přirozené komunikace, poznala jsem partu lidí, která se učila u Honzy Bláhy a nyní v podstatě vše, co se svými koňmi dělám, je práce Káti Santarové.

Tereza 2

foto Marie Votavová

 

  • Jak už jsme obě zmínily, pravidelně pořádáš kurzy s Káťou Santarovou, předpokládám, že je o ně velký zájem..
Tereza 3

foto Marie Votavová

Káťu znám více než pět let a kurzy v Nepřejově pořádáme pravidelně už druhou sezónu. Je o ně velký zájem, v současné době jsme parta téměř stálých kurzistů a dopřáváme si každý tak dvě hodiny výuky za den, v podstatě jsme na tom závislí  🙂 .

 

 

 

 

  • Chtěla bys své umění a znalosti předávat dál?

Ne, na to se necítím..

  • S Eliškou pořádáš již několik let PaPa Hraní. Co Vás přivedlo na tento nápad, co hry obnášejí a nemusí se bát přihlásit se i začátečník?

papa hraní

V naší blízkosti je spousta sportovních stájí, nejznámější je asi Stáj Zduchovice. Já  jsem chtěla lidem v okolí ukázat, že můžou dělat i něco jiného než sport, nebo že se v rámci přirozené komunikace můžou připravovat i koníci do sportu. Našeho prvního ročníku PaPa Hraní se účastnili jen lidé a koně od nás, od Elišky a naši přátelé z jedné blízké stáje. Eliška tam měla vystoupení a lidem se to celkově moc líbilo. Rozhodly jsme se tedy pořádat tyto hry každoročně a postupem času se vyvíjely. Nyní je už pravidlem, že si každý přijde na své, může se zúčastnit drezury, parkuru, trailu či práce ze země.

Naším hlavním hodnotícím kritériem je vztah jezdce s koněm. Je nám jedno, na jakém typu uzdění si dvojice závod odjede, důležité je, aby byla dvojice v harmonii a koník chodil v uvolnění, ne pod pevným tlakem nebo bolestí. Část – práce ze země – si mohou užít všichni, ať už mladí koníci, nebo naopak starší, či nějak zdravotně handicapovaní. Tato část bývá nejoblíbenější a nejvíc obsazená, měli jsme tu i oslíky 🙂 . papa hraní 2

 

 

 

 

 

 

  • Vyrábíš také několik druhů sítí na seno pro koně. Můžeš nám prosím přiblížit, jak takové sítě fungují, pro jaké koně jsou vhodné a zda nehrozí nebezpečí úrazu koně? 

K sítím jsem se dostala opět díky mému hřebečkovi, který neměl zuby a potřebovala jsem, aby si nemohl dělat ze sena“žmolky“ a naopak ho dostal do sebe co nejvíc, a aby tak zvládnul co nejlépe zimu. Dál jsme tu měli v tu dobu ustájené další tři problémové koníky, jednoho hodně submisivního, který se ke krmelci skoro nemohl dostat, další koník byl po zranění a měl částečně poškozené plíce. Bála jsem se, aby si plíce ještě víc nepoškodil tím, že ponoří hlavu do sena a dýchá prach a případné spory plísní. Osobně si myslím, že to platí všeobecně i pro zdravé koně.  Tím, že koník ponoří hlavu do sena a vdechuje prach, může začít kašlat. Začala jsem se tedy pídit po sítích, které byly v tu dobu na trhu. A protože jsem nikde nenašla kvalitní a bezpečné sítě, které by byly na těch 10-15 kg sena a mohly se rozmisťovat po výběhu, aby se koně víc hýbali a dostali se k senu všichni, začali jsme si je vyrábět sami. sítěJako hlavní nedostatek sítí na trhu jsem viděla právě to, že jsou spleteny pouze z jednoho provázku, který je pouze provlečený a tak si ti šikovní koníci dokázali roztáhnout spoje od sebe a ponořit opět hlavu do sena…nebo popřípadě tam mohli strčit nohu, a to už může vést ke zranění. My děláme vlastní sítě, kde používáme náš systém, a tím je bezpečnostní dvojitý šev a koně nemůžou oka roztáhnout a strčit tam hlavu ani nohu. Pořád je to ale jen síťovina a tak doporučujeme pro koně, kteří jsou nakovaní, dávat zasíťovaný balík do kovové skruže. Tyto skruže budeme mít v blízké době také v našem sortimentu, aby lidé našli pěkně pohromadě vše, co pro koně potřebují.

 

  • Tím navazujeme na další sortiment, který nabízíte a to je zdravé krmivo.

U nás najdete vše – počínají základním krmivem – jako je jádro, řepné řízky, vojtěška, sladový květ atp. – přes oleje, kvasnice, koření, různé bylinky, sušenou zeleninu… Jak jsem již říkala, inklinuji k přírodě a bylinkám věřím. Sortiment postupně doplňujeme dle toho, co sami vidíme u svých koní, že potřebují a co lidé pro své koně žádají. http://www.krmimezdrave.cz/

ppp

foto Marie Votavová

 

 

Moc děkuji za zajímavé povídání a přeji, ať se Ti i nadále daří.

 

Tereza Kaurin

http://www.krmimezdrave.cz/

http://www.passerovna.cz/

Foto: Marie Votavová, Miroslava Sulírová, Tereza Kaurin