Povídání s Daliborem Šlahařem

Před lety jsem se nachomýtla ve Westernovém městečku Boskovice a shlédla nádherné vystoupení Dagoše Šlahaře s koňmi „Koně, dary bohů“. Jeho práce a přístup  ke koním se mi moc líbil, měla jsem možnost si s ním chvíli popovídat a probrat bezudidlovou výstroj… Nyní ho vítr zavál trochu jinam, nicméně nám ochotně poskytl rozhovor.  🙂 dagoš 2

  • Dalibore, čím se v současné době zabýváte a kde působíte?

V současné době působím ve Westernovém městečku Pullman City Harz v Německu, dagoš 1 kde je mojí hlavní náplní vystoupení  s koňmi.  Jezdíme tady několik  vystoupení  denně všeho druhu.  Show na koních s lasy, biči, kolty. Práce ve volnosti  se třemi koňmi , vystoupení  koně a psa nebo třeba Maďarská pošta se skoky přes hořící překážku  a další. Vystupujeme každý den celou letní  sezonu.

 

 

 

 

  •  Kolik máte koní a jakým způsobem s nimi pracujete?

V mém malém stádečku jsou  momentálně tři koně.  Jsou to zástupci plemene Paint horse. Dva strakatí valášci  Jimmy 5 let a Sally 7 let a bílá kobylka Browny,  které je 13 let. Se všemi koňmi pracuji způsobem,  kterému říkám svůj způsob.dagoš 3 Je to mix všech metod výcviku se kterými jsem se ve svém životě setkal.  Spousta lidí se hlásí k různým metodám a trenérům a potom vám třeba řeknou „Já pracuji podle Pata Parelliho“ jiný člověk jmenuje další jméno a další metodu a když toho člověka potkáte třeba za rok, tak už zase pracuje pod jiným jménem a jinou metodou a řekne tohle je mnohem lepší. Můj názor je ten,  že všechny metody jsou v podstatě stejné a daly by se nazvat třeba Práce s koněm. Také jsem prošel mnoha kurzy různých trenérů a zaříkávačů a já nevím co všechno. Z toho všeho jsem si vybral to co se mi líbí nejvíce a co mi sedí a nedá se to nijak nazvat, takže je to moje metoda můj způsob. Musím ale říct, že devadesát procent toho co dělám mě naučily koně. Každý kůň je totiž originál a to co funguje u jednoho koně, nemusí fungovat u jiného. A to je to co mě na práci s koňmi baví nejvíce, přijít na to jak naučit třeba nějaký cvik, který jsem už učil pětkrát a vždy to fungovalo a najednou pracuji s koněm, který je úplně jiný a všechny zkušenosti jsou nanic. A když se to potom podaří, tak si vždycky řeknu, tak a zase jsem se naučil něco nového a zařadím tuto zkušenost do svého způsobu. Takže se člověk bude učit celý život.

  •  Co všechno obnáší to, že dokážete s koňmi pracovat ve volnosti, jak jste vlastně začínal, měl jste nějaký vzor?

Mým vzorem jsou v podstatě všichni lidé kteří se svými koňmi pracují nějakým zvláštním způsobem. Pracovat s koňmi  ve volnosti je v podstatě hrozně jednoduché.  Jde  to docela rychle oproti jiným cvikům třeba ze sedla.dagoš 6 Nejdůležitější je pochopit,  jak koně žijí ve stádě a to je vše. Já jsem strávil několik desítek hodin na pastvinách a jen jsem na koně koukal jak se chovají jak komunikují  a jak žijí. Koně vám o sobě všechno řeknou,  jen stačí se dívat. Potom začnete s koněm pracovat na vodítku nebo opratích, naučíte ho věci, které  chcete dělat ve volnosti  a jednoho dne odepnete karabinu z ohlávky, hodíte si ji přes rameno a zjistíte, že  to zase funguje.

  • Co Vám koně v životě dali?  🙂  Předáváte své umění dál (formou kurzů atp..)

Mezi koňmi se  pohybuji  od malička. Můj otec vlastnil několik koní se  kterými se věnoval vozatajství. Otec  také vedl jezdecký oddíl  ve kterém jsem vyrůstal také já , takže vlastně ani nevím  jaký je život bez koní.  Koně v mém životě ale určitě znamenají  hodně, jsem s nimi každý den, díky koním mám velice zajímavou práci, potkávám spoustu zajímavých lidí a získávám spoustu zajímavých zážitků.  Často se mi po představení stává, že za mnou přijdou lidé a ptají se, jak jste toho koně naučil  tohle a nebo támhle to. dagoš 4 Já mám radost, že se moje práce s koňmi těmto lidem líbí, dáme se do řeči a někteří potom za mnou se svými koňmi jezdí  a spolu se učíme.

 

 

 

 

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se Vám ve Vaší práci daří.

 

Autor a foto: Dalibor Šlahař

http://www.biencompadres.com/