Práce s různými typy koní

Ráda bych vám přiblížila několik typů koní, se kterými jsem měla možnost pracovat. Rozhodně netvrdím, že to jsou všechny typy, koneckonců každý kůň je originální osobnost, stejně jako lidé.

V létě 2014 jsem obsedala 2 tříleté valachy, jeden poloviční QH a druhý čistý APH.oba Oba vyrůstali ve stejném prostředí a také byli vykastrováni ve stejném věku. Ze začátku jsem s nimi pracovala identicky, ale už po pár dnech jsem začala pozorovat jisté rozdíly.

kukča

Kuky

Valach APH, Kuky, je živějšího temperamentu.kuky2 Když jsem ho seznamovala s dečkou, obřišákem a se sedlem, vždy vše pochopil napoprvé. Stačilo mu to jednou ukázat, ujistit ho, že se není čeho bát a další den jsme mohli pokračovat dále.

Naproti tomu valach QH, Felow, je rozvážnější a méně soustředěný. Celý proces obsedání byl delší a v mnoha věcech jsem se musela vracet o krok zpět. Například jeden den jsem mu vysvětlila, že dečka na hřbetě ho nikterak neohrožuje. Pochopil, stál uvolněně, neřešil ji. Ale když jsem k němu přišla druhý den a chtěla postoupit dále, začal se dečky panicky bát a tvrdil mi, že ji v životě neviděl. Takže jsme začali nanovo. A ještě jeden příklad, na kterém je to nejvíce vidět. Oba jsem učila nastupování do vleku. Kuky byl po 5 lekcích schopný vlézt do přepravníku celý a zůstat v klidu stát. Felow po stejném čase uměl dát přední nohy na rampu.

fellow

Fellow

Po obsednutí jsem si musela vybrat, kterého koně budu mít u sebe a kterého uvidím jen občas. ferlVolba padla na Felowa, protože ten potřebuje častější práci k upevnění žádoucích návyků. A po roce práce musím říct, že jsem si vybrala dobře. Toť příklad z řad westernových plemen. Jeden aktivní, živý ale soustředěný. Zatímco druhý klidný, rozvážnější, ale s pomalejším výcvikovým procesem.

sam

Sam

Co se týká ostatních plemen, mám srovnání mezi fjordem a plnokrevníkem. Poníci jsou obecně tvrdohlavější a vychytralejší. Umí si otevírat boxy a náš dokonce i kliky u dveří. Ale když si člověk s nimi dá práci na základních kamenech komunikace, tak se z nich stanou oddaní parťáci. Musíte je však přesvědčit, že jste hodni toho, aby vás následovali.

Oproti tomu mé zkušenosti s plnokrevníky a teplokrevníky jsou jiné. Nastavení základních pravidel se obejde bez takových divadel jako u poníků. Práce s nimi je jednodušší a snažší, ale co se týká zpětné vazby, je taková vlažnější a míň nadšená. Alespoň co jsem kdy zažila s mými koňmi.

 

 

Ať je váš kůň jakýkoli, doufám, že se Vám podaří najít s ním společnou cestu a zažít spoustu krásných chvil 🙂 .

 

 

 

 

 

 

 

Martina Jasanská

Autor a foto: Martina Jasanská