Seminář Nauč se číst svého koně

Nauč se číst svého koně – aneb malý report ze stejnojmenného semináře, pořádaného Katkou Kumble pro nás – majitele koní, abychom navzdory tomu, že většina z nás nemá vzdělání zdravotního směru, uměli porozumět svému koni. Abychom dokázali rozpoznat, kde máme my a potažmo náš kůň nějaký problém a z čeho vlastně vznikl. A proč i my? Protože koně jsou kompenzační zvířata, mají velkou schopnost kompenzovat nerovnosti v těle. Téměř vždy kompenzují náš křivý sed nebo špatně padnoucí sedlo, ale i naši tvrdou ruku. Své pohybové vzorce koníkovi můžeme předávat ale i při práci ze země.   

Sešel se nás plný počet a začali jsme pěkně teorií. Základy funkční anatomie a fyziologie nám byly prezentovány jasně a srozumitelně i pro úplné laiky. Katka dbala na to, abychom se cítili v pohodě a přirozeně a nebáli se jí klást jakékoliv otázky, zkrátka abychom tomu opravdu porozuměli.

Po obědě následovala venku na jízdárně ukázka základní prohlídky koně. Z toho jsme byli myslím všichni nadšeni a vstřebávali jsme informace a práci s koněm jako houby. Od základního shlédnutí postoje koně, přes uvolňování povrchových fascií až po stabilizační posilování. Člověk by opravdu nevěřil, jak skvěle může kůň posilovat hluboký stabilizační systém a jak je to pěkně vidět. Zkrátka práce s koněm byla velmi pečlivá. Nebyl vynechán jediný kousek koňského těla.jedna

Po té jsme si došli pro koně do výběhu a začali ve dvojicích pracovat. Měli jsme za úkol provést základní prohlídku, zjistit slabé stránky koníka a vymyslet pracovní plán  tak, aby došlo k odstranění potíží. Mohli jsme si pro srovnání „osahat“ koně z jiných dvojic, tak si člověk krásně uvědomil, jak je každý kůň jiný. Katka chodila mezi námi, pomáhala nám, když jsme si nebyli jisti, kontrolovala nás a opravovala. Nakonec jsme si vzájemně prezentovali to, co jsme na tom „svém“ koni našli a konzultovali jsme příčinu „problému“. Příčina je totiž ve většině případů jinde než u bolavého místa. To je jen důsledek právě výše zmíněné kompenzace.  Řekli jsme si, jak postupovat při zjištěném problému, jakým způsobem koni pomoci. To všechno byly opravdu cenné poznatky.

Na závěr nám Katka ukázala strečink a naučila nás kdy a jak ho používat. Načež jsme ještě hodnou chvíli diskutovali a snažili si doplnit poznámky a vše urovnat v hlavě.

Pro mne konkrétně byl tento seminář jako ušitý na tělo. Vše bylo jasné, srozumitelné a podáno zajímavou formou. Byl dostatek času na vlastní práci s koněm, na uvědomění si různých souvislostí. Hlavně všechno to, co jsme se učili, jsou základní věci, které by měl znát každý majitel koně.

dva

Ráda bych zmínila i příjemné prostředí Farmy Michael, kde se seminář konal a dobrou organizaci, to vše ještě podtrhlo opravdu smysluplně strávený den.

 

 

Autor: Lenka Kavková

Foto: Lenka Soltesová

seminář pořádala: Ing. Kateřina Kumble

http://www.dotknisekone.cz/