Seriál – dlouholetí parťáci

Bolí mě srdce z toho, jak příliš často vídám to, že někteří koně putují z ruky do ruky, od jednoho majitele k dalšímu, změní několikrát domov (což už samo o sobě je pro zvíře stresující)… a nakonec skončí bůh ví kde..To, že by člověk měl mít určitou míru zkušeností a znalostí o koních, než si ho pořídí, finanční prostředky a hlavně zodpovědnost za živého tvora, leckdo bere na lehkou váhu. Koně bývají zkažení a zrazení a mnohdy to s nimi nedopadne dobře…

O to víc mě těší, že existuje dost lidí, majitelů koní, kteří mají roky svého koně, svého přítele, kamaráda, zkrátka parťáka a jdou společně životem.

Rozhodli jsme se představit postupně několik dvojic a popsat radosti, starosti i zkušenosti z jejich společného života.

Jako první je Kleopatra Wagnerová a její kobylka Nelly 🙂 .

 

  • Můžete prosím krátce představit sebe a svého koně?

Jmenuji se Kleopatra Wagnerová, je mi 50 let, žiju v Praze a koně jsou mojí celoživotní láskou.
Moje kobyla Spring Nelly je český teplokrevník, narozena 28.5.1986, otec 121 Furioso XLVIII-48, matka 409 Catalinka po 19 Cent A1/1
klea 6

  • Jak jste k sobě přišli a jak dlouho už jdete společně životem?

Nellynu jsem poprvé uviděla jako 4letou mladici na jízdárně ve Starých Ďáblicích. Okamžitě mi padla do oka, ovšem musela jsem si počkat dalších pár let, než byla k mání. V roce 1993 jsem udělala nejlepší finanční investici svého života a koupila tohle dokonalé stvoření. Jdeme spolu životem už 24 let a samozřejmě doufám, že to ještě pár let takto zůstane.
klea 4

 

  • Jak Váš koník „bydlí“? Věnujete se sportu nebo jezdíte rekreačně? Pracujete ze země, chodíte třeba i jen na procházky?

Nelly je celoživotně ustájena v boxu, přes den chodí do výběhu se svoji nejlepší kamarádkou, klisnou Kree, se kterou jsou posledních 20 let nerozlučné parťačky.
Mají celé roky boxy výhradně vedle sebe a jsou to doopravdické závislačky 🙂 .klea 3
Nellyna ani já nemáme úplně sportovního ducha, tudíž se celá léta rekreačně poflakujeme. Dokud byla mladší, jezdila jsem ji  5- 6 x týdně, ovšem posledních asi 12 let se hroutím z jejího stáří a šetřím ji… 🙂 .
Vloni v létě si ve výběhu natáhla mezikostní sval a musely jsme mít  6 měsíců klid. Naštěstí, už je zase v pořádku, nekulhá a chodí opět do výběhu, občas pod sedlo ( ale fakt jen lehce ), anebo mě různě vláčí po polních cestách na ruce.

 

Krmím poměrně velice opatrně a pečlivě, s ohledem na její věk a fakt, že seno  povětšině žmolkuje a plive. Kupuji St. Hippolyt: Luzerne mix, Irish mash, Vital müsli Beste Jahre + máčíme  senné granule. Několikrát do roka přidávám např. lněný olej nebo jiné doplňky výživy.

 

klea 5

 

  •  Jaká byla Vaše nejhorší chvíle v životě?

Vzhledem k té spoustě prožitých let, zažila jsem s ní už dost perných chvilek. Ovšem v čerstvé paměti mám právě loňské léto, kdy si natáhla mezikostní sval a po aplikaci injekce proti bolesti si lehla a sténala a já myslela, že to vzdává… Dva dny na to sežrala zřejmě v seně něco, co jí vyvolalo dost děsivou alergickou reakci, šíleně jí otekla hlava a krk a kopřivka po celém těle. Navíc nemohla díky té noze ani dojít ven k hadici, abychom jí postříkali. … Byla jsem z toho strašně vyděšená, protože v jejím věku může být každý, i sebemenší problém fatální.

 

  • A chvíle štěstí? Co Vás společně naplňuje? Můžete popsat nějaký pěkný zážitek?

Chvíle štěstí jsou pro mě všechny ty, kdy jsem s ní… Štěstí je, když je venku krásně a my jdeme na procházku do rozkvetlé třešňové aleje….klea 1
Miluju se na ní třeba jen dívat, když žere…
Naplňuje mě neskutečnou pýchou, že tohle nádherné stvoření mi věnuje svoji náklonost a lásku. Vím, že i Nellyna je se mnou ráda a že si užívá, když kolem ní skáču 🙂 .
Je mi líto všech lidí, kteří tohle nepoznali a nepochopí, kolik štěstí, radosti a síly jim může dát opravdový vztah s koněm.
Nellyna mě držela nad vodou v těch nejtěžších chvílích, když jsem přišla o jediného syna. Jedině u ní jsem dokázala čerpat sílu a překonat i další smutné události v životě. Nerada bych vyzněla pateticky, ale bez ní bych to asi nezvládla.

V podstatě… Nellyna je pro mě středobod mého světa 🙂 .

 

  •  A Vaše plány a přání do budoucna?

Mým největším přáním do budoucna je, aby se ta moje krásná princezna dožila ve zdraví a síle ještě pár dalších let.
A plánuju jí 28.5. uspořádat oslavu jejích 31. narozenin 🙂 .

klea 2

 

Děkujeme za povídání a přejeme Vám ještě mnoho krásných společných chvil.