Správně padnoucí sedlo

SEDLA jsou právem velmi diskutovaným tématem. Nebudu se pouštět do detailu meření sedel. O tom už je na internetu spousta informativních, odborných videí.

 

Já se ve své praxi setkávám s nešťastnými jezdci, kteří:

1. koupí použité sedlo, které může být pokřivené nebo má nerovnoměrně vycpané polštáře nebo roztaženou komoru.

2.  Koupí koně i se sedlem, které často koni nesedí.

3.  Koupí nové, drahé sedlo, které na jejich koni za rok nesedí.

4.  Koupí koně a použijí své sedlo po koni předešlém, které novému nesedí.

V každém případě, pokud není sedlo napasované na koně, který ho používá, je to sázka do loterie. Ale co když sedlo napasované je, třeba i odborníkem, a už po 6 měsících nesedí??

20170530_121450

Tři dečky, z nich jedna je physio, avšak ztracená v tom „sandwichi“…

Každý kůň mění během roku váhu či svalovou hmotu dle činnosti, někdy i třikrát za rok. Zrovna tak jako u lidí, kteří mají tendeci v zimě přibrat, protože nemají tolik aktivit jako v létě a chlad vytváří potřebu k ukládání tuku, je tomu tak i u koní. Stálý přísun sena a nicnedělání u venkovních koní přidá na bříšku, které stáhne dolů zádové svaly. Následně opadnou trapézové svaly kolem kohoutku a nastane panika se sedlem! To se netýká pouze rekreačních koní. Změnu aktivit zažívají i sportovní koně. Je to otázka přizpůsobení krmení a stimulačního cvičení.

Gelový motýlek, který považuji za nejlepší pro atrofované trapézy.

Gelový motýlek, který považuji za nejlepší pro atrofované trapézy.

Pro opadlé svaly se pak hledá rychlá náprava v podobě desítek nejrůznějších deček, aby se sedlo nepřetáčelo či nehoupalo. Stejně jako u sedla: raději je potřeba vybrat jednu SPRÁVNOU dečku, než vyrábět pyramidy z nesmyslně pojmenovaných deček, jejichž názvy Vás ujištují, že jedině TA dečka může Vašemu koni pomoci. Vycpávání dvěmi až třemi speciálními dečkami je neefektivní. Znemožňuje to kontakt s koněm a nezaručuje správnou pozici sedla.

Pokud jsou trapézy oslabené, vystoupnou hrudní obratle a komora sedla na ně tlačí. Kůň se pak “vzteká” při nasedlání a prvních deset minut je “nesoustředěný a zlobí”. Tím Vám ale říká, ze je mu něco nepříjemné. Nutit takového koně k výkonům je kontraproduktivní a z hodného, poslušného koně se může stát i kůň nezvladatelný.

Pokud si sedlo sedne příliš na kohoutek a posedlí se mírně zvedne, způsobuje to znásobené nárazy při dosedání v klusu. Následuje obranné stažení nejdelšího zádového svalu ( Latissimus Dorsi) a kůň se přestane pohybovat s lehkostí a dopředně. Pokud se to neřeší, dochází ke ztuhnutí jak zádě, tak i krku. Pak už kůň dává najevo nelibost se sedláním, nasedáním, ohýbáním či nacváláním. Někteří koně to řeší tím, že se více opřou do udidla, čímž jsou těžší na předky, aby odlehčili bolesti v bederní oblasti. Jiní začnou při nacválání vyhazovat. Stažené svaly mohou následně způsobit vychýlení obratlů.

Ráda bych ještě připomněla, že nejen sedlo, ale také podbřišník, je důležité změřit a vybrat správně. Pokud je podbřišník KRÁTKÝ (což vídám velmi často!!), tlačí hranou do mezižeberních svalů, do  žeber i do lokte a brání pohybu předních končetin. Jen si devčata vybavte, co Vám dělá nepadnoucí podprsenka! Podbřišník by měl dosáhnout až k dečce. Pozor na srolované hrany u neoprenu! Dlouhodobý tlak má za následek atrofii utlačovaného svalu.

 

Zkrátka a dobře, správně padnoucí sedlo je základem ježdění. Sedlo, které koni nesedí, může ublížit i jezdci. Pokud jsou polštáře méně vycpané na jedné straně, bude muset jezdec vyvažovat, a to se projeví na svalovém tonusu v jeho zádech. Je až s podivem, kolik jezdkyň hlásí skoliózu páteře a nic s tím nejsou ochotné dělat. A naskýtá se také otázka, zda sedlo zkřivil kůň, nebo jezdec?

20170530_121245

S povděkem sleduji, že už probíhají kurzy balančního ježdění, nicméně je potřeba mít anatomické znalosti a snažit se opravovat i nerovnosti v jezdcově těle. Napravit koně je jednodušší než opravit jezdce. A proto se opravdu zaměřte nejdříve na výstroj Vašeho koně, pak na jeho mechaniku, pak na svoji rovnováhu (praváci budou mít vždy těžší pravou ruku!), a pak to zkuste všechno skloubit dohromady. Přeji hodně trpělivosti. 🙂

 

 

Autor, foto: Jana Roschel – Physiotherapist, owner of ONE-on-ONE Home Physiotherapy HUMAN, CANINE AND EQUINE PHYSIOTHERAPY; ultrasound, low light laser, acupuncture, myofascial release

Tel.:  608 66 18 18
email: janaroschel@gmail.com