Stáj Rohozná

Dobrý den, jmenuji se Linda Krejčí a chtěla bych Vám představit naši malou rodinnou stáj v Rohozné na Vysočině.linda 1
Spolu se svým manželem se staráme o čtyři koně. Kromě našich dvou koní Lima (Connemarský ponny) a Meggie (Slezský norik x Arab), jsou u nás poník Zrzek a ponička Lucka, která je naší kamarádky Vandy.
V naší stáji jsou koně ježděni bezudidlově, na boso, pracujeme s nimi ze země a rádi s nimi vyjíždíme toulat se naší krajinou.
Moje cesta ke koním a vzniku naší stáje, začala před pěti lety, kdy si manželův bratr  u nás ustájil poníka Zrzka pro své dcery. V našem hospodářství se celá léta chovala nějaká ta zvířata…ovce, prasata, býci a kozy. Kromě koní.
Celý život jsem snila o tom mít koně a příchodem poníka se naskytla příležitost si svůj sen splnit. Poník potřeboval kamaráda, prostory jsme na to měli a koza pro něj nebyl ten správný stádový druh. A tak jsem v létě 2012 začala shánět koně pro sebe, pro úplného začátečníka, který jen věděl, že kůň má čtyři nohy a krmí se senem 🙂 .

A pak přišel Limlight, dnes můj životní kůň a nejlepší parťák. Kůň, který při prodeji byl ten NEJ pro začátečníka. Po několika společných dnech jsem ale zjistila, že náš začátek nebude vůbec jednoduchý. Limo v jedenácti letech neuměl základní návyky, nezvedal nohy, neznal silniční provoz, byl lekavý, bojácný a snad ani nebyl obsedlý…jakoby přišel z jiné planety.lindal
Naštěstí jsem měla svojí kamarádku Hanku, která mi ukázala základy práce ze země a přivedla mě na první kurz přirozené komunikace, kde mě seznámila se Zuzkou Prokopovou. Poté jsme začali s Limem navštěvovat pravidelně její kurzy, využívali jejích individuálních lekcí a začali pravidelně začátek prázdnin trávit u ní na ranči.
S Limem to byla dlouhá cesta k důvěře, porozumění a lásce. Byla plná slz, obav, ale i radosti a štěstí. Já učila jeho a on učil mě. Dnes už spolu pracujeme ve volnosti a jezdíme bez otěží a je z něj ten nejhodnější kůň naší stáje.linda 2
Díky přirozené komunikaci a lidem, kteří se jí věnují, jsem získala jiný pohled na výcvik a chov koní.
V roce 2014 se k nám přidala naše kamarádka Vanda a ustájila si u nás svou kobylku Lucku. Začaly s námi jezdit na kurzy a vydaly se stejnou cestou k přirozenosti jako my.
Když pak má malá dcera a neteře se chtěly začít častěji starat o koně a jezdit na nich, začala jsem je vést přirozenou cestou a hrou k správnému přístupu, zodpovědnosti, péči a chování k nim.  Proto jsme se na podzim 2014 zúčastnili prvních poníkovských závodů. V tuto chvíli jich máme pár za sebou a vždy si odvážíme plno zážitků a zkušeností.
A jelikož jsme všichni chtěli víc a víc zlepšovat svůj vztah a dokazovat si co všechno můžem zvládnout, pořádali jsme v roce 2014 náš první Mikulášský průvod mikulášskána koních. Akce měla velký ohlas a naše práce a přístup k našim koním začala lidi v okolí zajímat.
Proto jsme podle vzoru Zuzky Prokopové uspořádali v červnu 2015 naše Rohozenské koňohrátky. Skoro dvaceti vystoupením, kdy lidé a koně předváděli různé pohádkové postavy, přihlíželo stovky diváků.
Výtěžek z této akce jsme věnovali na pomoc koním v nouzi – Koňské záchytce.koňohrátky 3
V srpnu jsme pak přijali pozvánku vystoupit na Benefici pro Koňskou záchytku a na konci roku jsme znovu pořádali druhý Mikulášský průvod na koních.
Koncem léta jsme začali přemýšlet o pořízení nového koňského kamaráda, a tak k nám do stáje přibyla šestiletá kobylka Meggie. Je u nás sice chvíli, ale stačila už absolvovat pár kurzů se Zuzkou a dvě akce, kterých jsme se s dětmi zúčastnili.koňohrátky


V současné době připravuji s dětmi vystoupení na druhé Rohozenské koňohrátky, rádi bychom navštívili nějaký kurz Zuzky Prokopové a chceme se zúčastnit nějakých dětských závodů.koňohrátky 2
Do budoucna bych chtěla pokračovat v cestě, kterou jsem se vydala. I nadále prohlubovat svůj vztah, důvěru a přátelství se svými koňskými kamarády. Věnovat jim veškerou péči a lásku, kterou si za jejich oddanost k nám určitě zaslouží. 🙂

 

 

 

 

 

 

Autor: Linda Krejčí

Foto: Hanka Vyhnánková, Silvie Rybníčková, Linda Krejčí