Útulek Bianka

Zvířecí útulek Bianka pomáhá handicapovaným, starým, nechtěným a týraným koním i dalším zvířatům. Nově sídlí nedaleko Trutnova. Zakladatelka a jednatelka útulku, paní Olga Višňáková poskytuje domov, péči a lásku koním, kteří by už jinak – ne svou vinou – nebyli na světě…Jak sama říká „lidé se rádi starají o krásné a zdravé koně, jakmile se však na nich nedá jezdit, mají různé zdravotní problémy a omezení, nebo přestanou splňovat jejich očekávání, začnou být pro ně nezajímaví a zbavují se jich….“ Po čtrnácti letech fungování začíná útulek takřka od nuly… Není nijak lehké pečovat o různě handicapované koně a poskytnout jim to, co potřebují. Krmení, veterinární, kopytní i další péče je velmi finančně náročná a útulek potřebuje stálého sponzora, aby mohl nadále fungovat.

  • Olgo, povězte nám prosím, kdy jste se odhodlala založit útulek a co Vás k tomu přivedlo.

Náš útulek vznikl na základech rozumného uvážení a lásky ke koním. Moje první vlastní kobylka se jmenovala Bianka a byly jí teprve 2 roky, kdy podlehla následkům úrazu, způsobeného při autonehodě. Jelikož nebyla papírová, zájem o její léčbu, či uspání byl nulový, a tak když mi po hodině na silnici vydechla v náručí, rozhodla jsem se pomáhat jiným i nezajímavým, či nemocným koníkům, a tak se v roce 2002 začalo s plány………..A po Biance má útulek i jméno.

  •  Kolika koním jste už pomohli, našli jste jim všem nové domovy, nebo někteří zůstávají na dožití u Vás?

Koníků nám pod rukama prošel počet 101 tuším, z čehož 4 museli díky nehoráznému stavu být uspáni a 2 zemřeli věkem u nás. Nejstarší kobylce bylo 31 let. Jen 2 koně byli vzati zpět a znova umístěni, ovšem, což je smutné pro nás, o šesti koních nemáme zpětně žádné zprávy. Dvě kobylky tu zůstávají, jinak se snažíme stav zlepšit, poté nabízet, či zdravější koně rychleji umístit, co nejdříve po příjmu.

jedna

Akord – zavšivený, začervený půlroček s šíleným postojem, špatně krmený i pohybovaný. Moc nám pomáhal náš kamarád a Akordův zachránce Karel.

dva

Akord během léčby

tři

Akord 🙂

  •  Jak postupujete v případech týrání koní, jak lze koně co nejrychlejí pryč od  dostat od „majitele“?

Legislativa v ČR toho moc s týráním nenadělá, občas má význam zavolat na PČR či veterinární správu, ale jde-li koním o život, je lépe jej vykoupit, či získat jakýmkoli jiným možným a zákonným způsobem. Týraná zvířata to mají mnohdy složité a zachránci ještě víc. Většinou k nám koně přichází, když majitel již neví kudy kam v léčbě, chtějí zdravé koně, koník je již k nevyužití a nebo skrze rodinným trablům. Samozřejmě také týrání koně, kde ovšem, díky našim zákonům musí déle být upozorňována veterinární služba. Asi třikrát se nám stalo, že měl majitel sám zdravotní problém. Výhodou útulku je, že se snažíme být v obraze i po prověření majitele a umístění zvířete. I když ne vždy se daří. Chybu celého systému tvoří dle mého zákon sám.

 

tutu

Ťuťu – sotva stojící hříbě s vyteklým okem.

12804060_10209009576181083_1812930054_n[1]

Ťuťu v péči útulku

  • Spolupracujete se Zuzkou Prokopovou, jak Vás oslovil její přístup a výcvik? 

Přístup ke koním takřka po „jejich“ je myslím ten nejlepší způsob komunikace. Nevidím ráda vyvázané koně, biče, ostruhy, ostrá udidla, když je tolik nezkušených „rádobykoňáků“, kteří zvířatům ubližují. Jména v Čechách jako Prokopová, Bláha, ale i krapet odlišní Bořánek, Nykl a další jsou mi svatá, jelikož jsem si dovedla vzít od každého něco. Nemluvě o zvučných jménech za hranicí. Zuzka Prokopová mi je ale nejblíže, jelikož se dokáže vcítit jak do mé pozice pohybů s chodítkem, tak do vnímání mě s koněm.

legenda

kobylka Legenda, měsíc po příjmu, vyhublá, těžce dušná, neléčená

legenda 2

Legenda po půl roce – cvičení a pohybování bylo závislé zpočátku na počtu dechů a poslechu srdíčka, máčelo se jí seno, měla dýchátko.

 

leg

Po roce a půl už se seno nemuselo máčet a mohla absolvovat běžné vyjížďky.

  • Jak útulku  mohou lidé pomoci?

Určitě o víkendech rukou k dílu v novém zázemí, materiálně (prkna, staré nářadí z dílen, vše ke stavbám, péči o koně, léky atd.), finančně. Stále doplácíme dluh za drahou léčbu kobylky po ztrátě imunity, stále potřebujeme hradit mnoho věcí okolo a ke všemu vždy pomůžeme 1-2 pejskům a v průměru také 1-2 kočinám. Kdo má zvířata ví, že to není jednoduché a s toulavými, nemocnými, či starými již vůbec ne.

 

 

Olga Višňáková
tel.: 604 162 035
Mlýnská 267, 542 42  Pilníkov
e-mail: utulek.bianka@seznam.cz
č.ú.: 217386928/0300
http://www.utulek-bianka.cz/