Valda Team

Jak to všechno začalo

Ke koním jsem se dostal asi před 10 lety. Tato úžasná zvířata mě nadchla a postupem času jsem kromě pouhého ježdění začal usilovat především o pochopení koňského světa a o vzájemnou komunikaci.

SONY DSC

Valentýna mám od jeho dvou let a díky němu si postupně začínám plnit své sny. Valda byl od začátku velmi zvídavý a učenlivý, takže ho při našem vzájemném poznávání a budování vztahu bavilo zkoušet stále nové věci.

SONY DSC

Naše první kousky přišly na svět tak nějak samy od sebe, vždy to vyplynulo z určité situace. Například když jsme ještě před obsednutím chodili na procházky a Vali mě na louce žádal o povolení žrát trávu, náhodou při tom naznačil úklonu, a tak jsem mu pomohl kleknout si na jednu přední nohu. V tomto momentě měl povoleno za odměnu žrát a od té doby se na slovní povel klaněl kdykoli a rád. 🙂  Poté přicházely další a další nápady, co bychom se ještě spolu mohli naučit…

S Valim jsme si takto hráli dva roky a naučili jsme se několik různých cviků. Jednou nás pozoroval kamarád a řekl mi, že bychom s Valdou mohli naše psí kusy (jak tomu s úsměvem říkáme) předvádět lidem pro pobavení. Já jsem si už delší dobu tajně přál vystupovat před diváky, k čemuž mě inspirovala vystoupení na akcích v Potštejně a návštěva pražské Apassionaty.

 

SONY DSC

vallllll

Valda team – vystihuje přátelství a cestu, jak nás jeden koník spojil a učinil nás šťastnými

Valda Team

A tak se stalo, že se dala do hromady menší skupinka lidí, které všechny spojuje především jedno – láska k našim čtyřnohým přátelům a snaha jim porozumět. Každý z nás do týmu přináší kousek sebe a děláme to především pro potěšení. Snažíme se ukázat lidem, že lze s koňmi komunikovat a pracovat dokonce ve volnosti – Valdovi rádi necháváme možnost volby. Vždy říkáme, že naše ukázka není o perfektně provedených cvicích, ale především o vzájemné důvěře a souhře. Chceme lidem předat naše dosavadní poznatky o tom, jak se kůň cítí v určitých situacích a přitom se snažíme samozřejmě i pobavit. Protože úsměvy dětí i dospělých a zájem o pochopení koní jsou pro nás tou největší odměnou.

Ze začátku našeho působení jsme hráli krátké divadelní hry s koněm, poté jsme měli secvičené vystoupení společně s fenkou Ritou a její majitelkou. Nyní předvádíme komentovanou ukázku spolupráce mezi člověkem a koněm ze země ve volnosti.

10. výročí pizzerie U žíznivého mnicha, westernové divadlo, loutkové divadlo

Při této ukázce můžete vidět například jak vypadá koňské přitulení, obejmutí a úsměv, co se stane, když Valda dostane pokyn „dej pac“ nebo „lehni“ a za vrcholný psí kousek považujeme aportek – nápad k nacvičení tohoto čísla přišel po shlédnutí reklamy na Budweiser. 🙂  Můžete nás potkat především na dětských dnech, výročích a oslavách obcí, táborech, jezdeckých akcích a podobně. Vystupujeme většinou v bližším okolí, ale občas zavítáme i dál – záleží, kdo si nás kam pozve. Nedávno jsme se zúčastnili také benefiční akce pro Koňskou záchytku v Bohuslavicích a byli jsme velmi rádi, že díky Valdovi můžeme podpořit dobrou věc a také potkávat další přátele koní a dokonce významné osobnosti – konkrétně zde jsme měli tu čest s Vaškem Vydrou. Jednou jsme také dostali pozvání na ZŠ Vytice, kde jsme strávili s dětmi celý den a kromě ukázky s Valdou jsme se jim snažili předat naše vědomosti ohledně koní – základy ošetřování, něco o výcviku, výstroji i různé zajímavosti.

Současní členové Valda Teamu jsou: Valentýn – šestiletý valach plemene podílový velš a jeho nový kamarád Silvestr – 1,5 roční poník, jejich majitel Petr Pýcha, dále Eliška Máslová, Martina Malinská a Roman Majerčin. Kromě vystupování se scházíme také na různých grilovačkách, oslavách, společných projížďkách či dovolených a to nejlépe vždy i se všemi našimi čtyřnohými přáteli. 🙂 valda tým

 

 

Autor, foto: Petr Pýcha

http://ranchuvaldy.webnode.cz/