Zebří deky pomáhají v boji proti bodavému a obtížnému hmyzu

Léto jde ruku v ruce s obtížným hmyzem. Někteří koníci ho zvládají v celku dobře, většinou si pomáhají sami tak, že se vyválejí, pomáhá ocas i hříva… Pro mnoho koní je obtížný hmyz ale až velmi nesnesitelný, stále přibývá koní alergických, s ekzémy, zkrátka „muchařů“. Pomoci koním můžeme bylinkami, přírodními a chemickými repelenty, ale všichni moc dobře víme, že ani to moc nepomáhá. Dalším pomocníkem se nabízí tak zvaná zebří deka…Proč?

Je zebra bílá s černými pruhy? Aneb jak je to s pruhovanými dekami pro koně?

Proč mají zebry pruhy? A jak pomůžou pruhy zebry v ochraně našich koní? Funguje deka se zebřím pruhováním? 

To jsou otázky, na které se v tomto článku zaměříme. Studie ohledně pruhů otevírají nové obzory a odpovídají na tyto a další otázky. Čtěte dále a dozvíte se to, co jste možná o dekách nevěděli. Není nad to, mít před řešením určitého problému (ochrana koně před hmyzem) celistvé informace. 

Zebra a jak to s ní vlastně je?zebras-606867_1280

Je zebra černá s bílými pruhy nebo bílá s černými pruhy? Znáte odpověď na tuto otázku?

Embryologické důkazy (Prothero a Schoch, 2003) dokazují, že zebra je černá s bílými pruhy a s bílými odznaky. Bílá barva se objevuje až v pozdějším inhibičním zárodečném stádiu vývoje zebry. Takže barva je jasná.

Zbarvení zebry má však mnohem větší význam, než jen krásné pruhování. Dle výzkumu Wallace (Wallace, 1867, Wallace, 1879), je pruhování zebry maskováním ve vysoké trávě. Jeho teorii však zkritizoval Darwin, který namítl, že zebra žije zejména v otevřených pláních savany a v krátké trávě (Darwin, 1871).

Další hypotézy, proč má zebra pruhy byly však vědecky nepodložené. Až v roce 1981 byla hypotéza Waage částečně podložena i experimenty se zvířaty a výzkumem přímo v praxi. Studie zkoumala vliv zbarvení zebry na přitahování obtížného hmyzu a to zejména much TseTse. Ovádi (Horseflies – rod Tabanidae) jsou létavý hmyz přenášející několik velmi nebezpečných patogenů (folie, 1989; Hall et al., 1998), které způsobují nemoci, oslabení svalstva, ekzémy a alergické reakce a u dobytka mají vliv na produkci mléka a masa.

Ovádi, mouchy a komáři jsou v každé části světa trochu jiní, jinak agresivní, mají jiné taktiky k tomu, aby dosedli na svoji kořist, ale taktika pro vyhledávání kořisti se moc neliší. Dospělé ovádí samečky přitahuje zejména horizontálně polarizované světlo, které je stejné jako vyzařuje vodní hladina (Horváth et al, 2008;. Horváth a kol., 2010). U vodních toků, stojatých vod se nacházejí i samičky, které jsou taktéž přitahovány polarizovaným světlem. Tím se zvyšuje pravděpodobnost setkání obou pohlaví a kladení vajec, které potřebují hostitele.

Jakou roli hraje zbarvení vašeho koně, zebry, šířka pruhů či hustota pruhů na odpuzování ovádů?

Publikovaný výzkum v © 2012. Published by The Company of Biologists Ltd ukazuje výsledky v šesti experimentech, ve kterých vědci zjišťovali, jaký vliv mají pruhy, zbarvení či podklad překrytý pruhy (deka na koně s pruhy) na usedání ovádů.

Výsledku výzkumu jsou velmi zajímavé. Testované mísy se sladkým octem, který přitahuje ovády a mouchy, muchničky, které byly různě natřené, ukázaly, že černý povrch rozbitý bílými pruhy méně přitahuje hmyz. Test také zkoušel zda je i umístění pruhů a velikost plochy nějak směrodatné.

Pruhy zkoušeli horizontálně i vertikálně, menší či větší plochy. Přičemž čím více pruhů (test 4-6-8 pruhů), tím méně se povrch stal atraktivní pro obtížný hmyz. Další zajímavostí je, že změna síly bílých pruhů má negativní vliv na počet hmyzu. Jednoduše vysvětleno, pokud budete mít zebru s širšími černými pruhy než bílými, nejspíš bude mít mnohem více „hmyzích zákazníků“. Také lesk a síla barvy má velký vliv na přitažlivost hmyzu.

Možná vám teď prozradíme novinku. A možná ne. Víte, proč se váš kůň po vykoupání začne ihned válet ve výběhu? Nebo proč nevydrží krásně vyleštěný ani pár minut a musí si lehnout a vyválet? Lesklý kůň je pěstí na oko mouchám z celého okolí a tak kůň musí situaci rychle napravit a zmatnit svou srst. Tím se sice nezachrání před náletem hmyzu, ale minimálně eliminuje jejich počet. Překvapivé? Ani ne. Zebra nejspíš moc dobře ví, co dělá. Maskuje se tak před predátory mnohem menšími než jsou lvi a gepardi.

Zajímavosti.

  • Nejčastější druh zebry je zebra Burchellova, která je nejrozšířenější zebrou zejména v jižních a východních částech Afriky. Tato zebra má okolo 26 pruhů, které se slévají v bílé břicho.
  • Největší zebra je Zebra Grévyho, která má na těle okolo 80 pruhů na každé straně, které jsou kolmé k podélné ose a je obyvatelem Etiopie a severní Keni.
  • Nárůst výšky zeber – Pruhy mohou vytvořit vizuální iluze, které mohou zdánlivě zvětšit zebru a tím zvýšit výhodu nad predátorem (Cott, 1966; Cloudsley-Thompson, 1984; Vaughan, 1986; Morris, 1990)
  • Pruhy pomáhají zmást predátora, za soumraku a za úsvitu jsou jednotlivé zebry ve stádě téměř neviditelné. To samé platí, pokud se stádo zeber dá do pohybu. Pro predátora je téměř nemožné oddělit zdravý kus od zbytku stáda.
  • Pruhy jsou jako otisk prstu. Zebry se díky nim rozeznávají mezi sebou.
  • Hypotézy hovoří i o vlivu zebrovaní zeber na jejich termoregulaci a ochlazování.

zebra 2

Deky se vzorem zebry, jak to s nimi je?

Výzkum, který jsme popsali výše, tedy jasně říká, že ano, deky se vzorem zebry fungují proti létajícímu bodavému a obtížnému hmyzu. Ovšem nečekejte, že mouchy přestanou vašeho koně obtěžovat úplně. Takto bohužel nefunguje žádný přírodní ani chemické maskování. Hmyz, který se živý krví a ve svém životním cyklu hostitele potřebuje, se jen tak nevzdá. Pokud vašeho koně namaskujete jako zebru, nejspíš mouchy stejně přiletí. Ale ne v takovém množství.

Deky s maskováním zebry doporučujeme zejména tmavým koním, kteří mají muchařský život nejtěžší. Tuto metodu je nutné kombinovat s dalšími, které zaručeně koni uleví. Například gely, mléka, repelentní prostředky a masky.

Pokud váš kůň netrpí ekzémy a nemá alergii na mouchy, tak vám tato deka zcela jistě postačí a udělá velkou službu i koni. Zejména, jak jsme zmiňovali výše, pomůže nejvíce těm tmavým.

Čím tmavší a lesklejší kůň – tím více přitahuje hmyz. Pokud rozbijete opticky jeho barvu například zebrovou dekou, uděláte mu velkou službu, kterou nemá sám možnost využít bez vaší pomoci.

Deky zebra a jakou si vybrat?

Deky se liší vzorem, materiálem a zabalením koně. Ekzémové deky  http://www.equiworld.cz/deky-proti-moucham–letni/letni-deka-eczema-zebra/se vzorem zebra, jsou vhodné k obalení koně s ekzémem. Pokud váš kůň netrpí ekzémem, bude vám stačit lehká síťová deka s tímto vzorem, abyste dosáhli patřičného efektu. Čím větší plocha pokrytá (deky s krkem a krytem na ocas), tím lepší. Pokud je to možné, kupujte i světlé masky.

Celou naši nabídku těchto dek najdete zde http://www.equiworld.cz/vyhledavani/?string=zebra

Capture

Doufáme, že jsme vám pomohli v rozhodování, co pořídit vašemu koni do výběhu a také přinesli pár nových či zajímavých faktů.

Autor: http://www.equiworld.cz/ Zdroje: The Journal of Experimental Biology, PLOS (Public Library of Science) One Journal, National Center for Biotechnology Information. Fotografie 1 a 2 ilustrační. Fotografie 3. z výzkumu PLOS.